26-01-2013 23:45

Οι Μακεδόνες είχαν το... ρόπαλο

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήραν οι Μακεδόνες Αξιού, που επιβλήθηκαν με 3-0 (25-21, 25-21, 26-24) του Ηρακλή και ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι δύο ομάδες δεν ήταν και στην καλύτερή τους μέρα σε ό,τι αφορά την επίθεση, ωστόσο ο γηραιός ήταην αυτός που υπέπεσε σε σωρεία λαθών, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Μακεδόνες για να προηγηθούν με 2-0.

Στο τρίτο σετ, φάνηκε... κάτι από τον καλό Ηρακλή που προηγήθηκε με 19-15. Οι Μακεδόνες, όμως απάντησαν και με επί μέρους 8-1, προηγήθηκαν 23-20, αλλά το σετ είχε κι άλλες ανατροπές. Ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ (23-24), αλλά ένα μπλοκ στη Λεωνιδάκη, μία άουτ επίθεση της Στράντζαλη και μια κόντρα επίθεση των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

«Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη, ένα τρίποντο οξυγόνο, αλλά η παραμονή έχει δρόμο ακόμη. Ήταν ένα πολύ ωραίο ματς, μεταξύ δύο ομάδων με πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας και πιστεύω ότι το χάρηκε κι ο κόσμος», δήλωσε ο κ. Σκουληκάρης, ενώ ο κ. Καλπάκης σημείωσε: «Δεν παίξαμε καλά και έτσι χάσαμε. Όλοι έχουν δικαίωμα για μια κακή μέρα και βλέπουμε το επόμενο ματς, αφού έχουμε μπροστά μας αγώνα Κυπέλλου και το ματς με την ΑΕΚ.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 26-24

Μακεδόνες Αξιού (Μανώλης Σκουληκάρης): Τυφλιώρη 9 (2/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ. 38% υπ. – 12% άριστες), Μυλοβιανού 7 (7/25 επ.), Βεργίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/8 επ., 1 άσο), Ασλανίδου 7 (4/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες)/ Αλβανού –λ (47% υπ. – 13% άριστες), Ζίγκα.

Ηρακλής (Καλπάκης): Κωνσταντινίδου Λ. 2, Κυριακίδου 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κελεσίδου 9 (6/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 21% υπ. – 14% άριστες), Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσοι, 52% υπ. – 30% άριστες), Καραφουλίδου, Λεωνιδάκη 4 (4/11 επ.)/ Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Βέλλιου, Κωνσταντινίδου Ε. 8 (3/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Τσιουκαρή.