21-03-2014 19:53

Ντέρμπι κορυφής και γοήτρου

Οι δύο ομάδες που έχουν κερδίσει τρόπαιο κοντράρονται στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague. Ο Ολυμπιακός λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου υποδέχεται την ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, σε έναν αγώνα που έχει μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Ο Ολυμπιακός έχει στόχο να κατακτήσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και θέλει μόνο νίκες μέχρι το τέλος προκειμένου να έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας εν όψει πλέι οφ. Από την άλλη η ΑΕΚ έχει χάσει τις ελπίδες της για είσοδο στην τετράδα, ενώ η πέμπτη θέση δεν απειλείται άμεσα. Όμως θέλει τη νίκη στο Ρέντη για λόγους γοήτρου.

Οι ερυθρόλευκοι θα στερηθούν τις υπηρεσίες του Νίκου Σμαραγδή και του Γιώργου Στεφάνου που τραυματίστηκαν στον τελικό του Κυπέλλου. Ο πρώτος βγήκε νοκ άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν και ο Στεφάνου ακολουθεί θεραπεία στους προσαγωγούς.

Στον Α΄ γύρο ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 3-1 σετ στη Νέα Σμύρνη. Ο Ολυμπιακός σε 19 αγώνες στο πρωτάθλημα έχει 44 βαθμούς με 14 νίκες σε 19 αγώνες, ενώ σε 9 εντός έδρας αγώνες έχει μόλις μια ήττα από την Κηφισιά. Οι «ερυθρόλευκοι» κρατούν το... άβατο στις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ καθώς δεν έχει ηττηθεί ποτέ στο πρωτάθλημα από τους κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ μετά την απώλεια της πρώτης 4αδας προσπαθεί να βρει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κίνητρο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Καλύτερη ευκαιρία από αυτό το ντέρμπι δεν θα μπορούσε να έχει, ενώ όλοι ελπίζουν σε πιθανή επιστροφή του Πέτρου Πέτρογλου που για τρίτη εβδομάδα έχει μείνει εκτός δράσης.

Η «Ένωση» σε 19 αγώνες έχει 32 βαθμούς με 10 νίκες σε 19 αγώνες. Εκτός έδρας η ΑΕΚ έχει δώσει 9 αγώνες κι έχει σημειώσει 4 νίκες.

Η ιστορία των αναμετρήσεων Ολυμπιακός - ΑΕΚ
2013-14
22/03/2014: Volleyleague 20η Ολυμπιακός - ΑΕΚ
07/12/2013: Volleyleague ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3 (22-25, 25-21, 23-25, 16-25)
06/10/2013: Λιγκ Καπ Ολυμπιακός - ΑΕΚ 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-18, 16-18)
2009-10
13/02/2010: Volleyleague 19η Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-18, 26-24, 25-16)
28/11/2009: Volleyleague ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3 (19-25, 25-21, 33-35, 18-25)
2007-08
19/03/2008: Volleyleague 21η Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-1 (23-25, 25-21, 24-22, 25-17)
08/12/2007: Volleyleague 10η ΑΕΚ - Ολυμπιακός 1-3 (25-23, 21-25, 22-25, 15-25)
2006-07
11/03/2007: Volleyleague 17η ΑΕΚ - Ολυμπιακός 2-3 (25-14, 18-25, 20-25, 25-23, 08-15)
09/12/2006: Volleyleague Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (25-21, 25-22, 25-18)