• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1198
15-02-2014 23:51

Ανάσα για Ίωνες, σε μπελάδες το Μαρκόπουλο

Ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στα σαλόνια της Α1 διατήρησαν οι Ίωνες που πέρασαν έστω και δύσκολα από το Μαρκόπουλο με 3-2 σετ και πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενες,αν και δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι κάνοντας αρκετά λάθη ειδικά στην επίθεση. Στην συνέχεια όμως, με την Κομλένοβιτς κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν προβάδισμα με 2-1 σετ παρά την μεγάλη πίεση που δέχονταν από τις γηπεδούχες.

Στην συνέχεια τα κορίτσια του Ορφανού με την Ψωμά οδηγό προσπάθησαν για την μεγάλη αντεπίθεση  και εκμεταλλεύομενες σωστά τα 13 λάθη των φιλοξενούμενουν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, το Μαρκόπουλο  ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 5-3 όμως οι Ιωνες δεν είχαν πει την τελευταία τους λεξη έτρεξαν ένα σερί και πανηγύρισαν στο τέλος μια μεγάλη νίκη, που τους δίνει μεγάλες ελπίδες για την παραμονή τους σε αντίθεση με το Μαρκόπουλο που έχει μπει για τα καλά σε περιπέτειες.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 22-25, 21-25, 25-21, 11-15)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ορφανός): Ψωμά 18 (17/38 επ., 1 άσο, 22% υπ. – 22% άριστες), Σάντερς 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Λιάγκη 15 (9/24 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Γεωργιάδου 11 (7/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 14 (12/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 29% άριστες), Μεθενίτη –λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Πολυδώρου

ΊΩΝΕΣ (Κωβαίος): Μαλουσάρη 7 (3/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σκορδίλη 2 (2 άσοι), Κομλένοβιτς 19 (16/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Κατσαντώνη 14 (10/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Φωτεινού 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Χρήστου 12 (9/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες), Μεγαρίτη –λ (36% υπ. – 19% άριστες) / Μάρκου –λ, Μουτζούρη, Ντόνα 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπουτσάκη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ)