17-11-2013 00:06

Το Μαρκόπουλο την νίκη στο ντέρμπι ουραγών, 3-0 τους Ίωνες

Στο ντέρμπι ουραγών στην Α1 Γυναικών το Μαρκόπουλο επικράτησε με 3-0 σετ επί των Ιώνων, στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο την φετινή χρονιά.

Με όπλο το πολύ καλό μπλοκ (15 πόντοι) και με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλη διαφορά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (46% το Μαρκόπουλο σε αντίθεση με τους Ίωνες που είχαν 25%), το Μαρκόπουλο δεν δυσκολεύτηκε να προηγηθεί με 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 21-24, οι Ίωνες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά χάθηκε η κόντρα επίθεση με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να πάρει το σετ (25-23) και το πρώτο φετινό του τρίποντο.

«Πήγαμε πολύ καλά στο μπλοκ κι αυτό ήταν το στοιχείο που μας βοήθησε να πάρουμε τη νίκη. Έφυγε το άγχος της πρώτης νίκης, αλλά έχουμε μείνει πίσω και πρέπει να πάρουμε κι άλλους βαθμούς», τόνισε ο Γιάννης Ορφανός ενώ ο Βασίλης Θεοδωρόπουλος τόνισε: «Για μια ακόμη φορά μπήκαμε μέσα χωρίς ψυχολογία και κάναμε πολλά λάθη. Δεν πιέσαμε για δύο σετ στο σερβίς κι όταν το κάναμε ήμασταν ανταγωνιστικοί στο τρίτο σετ».

Τα σετ: 11-25, 18-25, 23-25
Ίωνες (Θεοδωρόπουλος): Μαλουσάρη 6 (3/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντόνα 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρσα 9 (5/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Κατσαντώνη 8 (5/24 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Φωτεινού 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ), Χρήστου 7 (6/27 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 32% άριστες), Μάρκου –λ (28% υπ. – 11% άριστες) / Σκορδίλη.
Μαρκόπουλο (Ορφανός): Ψωμά 11 (6/19 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 14% άριστες), Σάντερς 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Λιάγκη 9 (8/17 επ., 1 άσο), Γιαννέλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γεωργιάδου 10 (4/7 επ., 6 μπλοκ), Βαρουδάκη 13 (8/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 18% άριστες), Μεθενίτη –λ (50% υπ. – 14% άριστες) / Πολυδώρου.