02-10-2022 00:42

«Ιλίσια Ελπίδα»: Με οδηγό την Ανθούλη ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 την Θέτιδα Βούλας και πήγε τελικό με Ηλυσιακό

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε με 3-1(25-19, 25-22, 18-25, 25-23) της Θέτιδας Βούλας στην πρεμιέρα του τουρνουά των Ιλισίων, με την Μάρθα Ανθούλη να «πληγώνει» την περυσινή της ομάδα με 24 πόντους.

Οι πρωταθλήτριες άφησαν θετικά δείγματα απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα όπως η Θέτιδα και σήμερα (2/10) αντιμετωπίζουν τον Ηλυσιακό στις 19:30.

Ο ΠΑΟ κατέκτησε το πρώτο σετ 25-19, με τη Θέτιδα να τον δυσκολεύει μέχρι το 11-11, αλλά στη συνέχεια επέβαλε το ρυθμό του, και έχτισε μια διαφορά +5 (17-12) θέτοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ.Το δεύτερο σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σχεδόν μέχρι το τέλος. Οι «πρασινες» πέρασαν μπροστά με +2 (23-21) σε κρίσιμο σημείο και με καθαρό μυαλό και ψυχραιμία πήραν και το δεύτερο σετ (25-22).

Φουριόζος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 7-3, αλλά η Θέτιδα μείωσε στον πόντο (7-6). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 17-17, όταν η Θέτιδα  έτρεξε ένα σερί 6-0 (17-23) που οδήγησε στο 2-1 σετ με 18-25.Στο τέταρτο σετ η εικόνα δεν άλλαξε αφού και πάλι καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 13-13.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση με +4 πήρε προβάδισμα με 13-17, ωστόσο ο ΠΑΟ μείωσε γρήγορα σε 16-17 και ισοφάρισε σε 20-20. Με ψυχραιμία και ασταμάτητη την Ανθούλη, κατέκτησε το 4ο σετ (25-23) και το παιχνίδι με 3-1.Στο τέλος της αναμέτρησης οι αθλήτριες και το επιτελείο ευχήθηκαν χρόνια πολλά στην Αντόρα Ανάε για τα γενέθλιά της.

Η Διακύμανση του αγώνα:

1ο σετ: 8- 7, 16- 12, 21- 16, 25-19

2ο σετ: 7- 8, 16- 14, 21- 19, 25-22

3ο σετ: 8- 6, 16- 12, 17- 21, 18-25

4ο σετ: 6- 8, 13- 16, 20- 21, 25-23

Παναθηναϊκός (Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Ίβκοβιτς, Ανάε 7 (7/18 επ.), Νικολογιάννη 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 8 (7/20 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 4 (2/3 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 24 (21-41 επ., 3 μπλοκ), Πολίτη (λ, 57% υπ.), Ρόγκα (λ, 65% υπ. – 41% αρ.), Μεταξά, Μερκούρη, Μέντιτς 4 (4/8 επ.)

Τα αποτελέσματα του τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα"