06-01-2023 20:51

Ποδαρικό στο 2023 με τρίποντο για τον Ολυμπιακό, 3-0 τον Μίλωνα

Με νίκη μπήκε το 2023 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος για την 10η αγωνιστική της Volley League επικράτησε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Μίλωνα με 3-0 σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με το τρίποντο ανέβηκαν στους 27 βαθμούς και στο +6 από τον Π.Α.Ο.Κ. με παιχνίδι περισσότερο.

Ο Μίλωνας παρά το καλό ξεκίνημα με προβάδισμα 6-2 στο 1ο σετ πιέστηκε στην υποδοχή, χάλασε η ανάπτυξη του και φάνηκε πάλι στο 3ο σετ όπου το πάλεψε πόντο, πόντο, προηγήθηκε και 22-20 αλλά δεν κατάφερε να το κατακτήσει για να μείνει στον αγώνα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιορντάνοφ με 16 πόντους στην πρώτη του επιστροφή στα παλιά του λημέρια στο Μελίνα Μερκούρη. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε στους 19 βαθμούς, έναν βαθμό μπροστά από τον Παναθηναϊκό που έχει ένα ματς λιγότερο.

O Oλυμπιακός στρέφει το ενδιαφέρον του στον πρώτο αγώνα με την Στεάουα Βουκουρεστίου, την Τρίτη (10/1) στο «Μ. Μερκούρη», για τη φάση των «8» του Challenge Cup.

Ο Μίλωνας αιφνιδίασε με τους Γιορντάνοφ, Μολίνα να δίνουν προβάδισμα 6-2 και 12-8. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει και σταδιακά μείωσε τη διαφορά με αποτελεσματικές παρεμβάσεις του Λινάρδου που απέφεραν σερί 3-0 για το 11-12. Με νέο μεγαλύτερο σερί 5-0 από το σερβίς του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός προσπέρασε 16-13. ενώ στο 21-16 οι ερυθρόλευκοι «λόκαραν» και πάλι την υποδοχή του Μίλωνα. Αυτή τη φορά ήταν ο Ιντάλγκο που σέρβιρε χωρίς... αύριο για το σερί 4-0 και το 25-16.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας συνέχισε να είναι εκτός ρυθμού στην υποδοχή και ο Ολυμπιακό έκανε πάρτυ. Πότε με τον Στερν και πότε με τον Παγιένκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε αρχικά 10-5 και στη συνέχεια 15-7. Το μόνο που κατάφερε ο Μίλωνας και με την είσοδο του Νανόπουλου στη θέση του Εφραιμίδη ήταν να μειώσει τη διαφορά στο -3 (17-14 και 19-16). Ο Λινάρδος έκανε το 20-16, ο Κουμεντάκης πήγε στο σερβίς και με άσσο άνοιξε το σκορ στο 21-16. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς από τον Μάρκου για το 25-22.

Ο Μίλων όπως και στο 1ο σετ έτσι και στο 3ο σετ προηγήθηκε 6-2 αλλά λογάριασε χωρίς τον Λινάρδο ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ. Με το σερβίς του Κουμεντάκη να χαλάει πάλι την υποδοχή του Μίλωνα και σερί 5-0 ο Ολυμπιακός προσπέρασε 7-6. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο. Ο Νανόπουλος με επίθεση και το λάθος του Κουμεντάκη έδωσαν προβάδισμα 21-19 στο Μίλωνα αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Χανδρινό και τον Στερν αλλά και το λάθος του Μολίνα ισοφαρίζοντας 23-23. Ο Παγιένκ με μπλοκ στο Νανόπουλο έκανε το 24-23, ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 24-24 και ο αγώνας έκλεισε για τον Ολυμπιακό με δύο εξαιρετικούς πόντους του Στερν από επίθεση αρχικά αλλά και άσσο για το 26-24 και το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Σαμοθράκης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 4-8, 16-13, 21-15, 25-16
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-22
3ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 26-24) σε 80'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 10 (5/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 15 (12/23 επ., 3 άσσοι), Κουμεντάκης 8 (5/16 επ., 3 άσσοι, 58% υπ. - 53% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 10 (3/5 επ., 7 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/2 επ.).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (16/34 επ.), Μολίνα 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 35% άριστες), Εφραιμίδης (0/5 επ., 40% υπ. - 30% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Δημητούλης, Μάρκου, Νανόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 58% άριστες), Στράτος.