22-10-2022 22:02

Απόδραση θρίλερ της Θέτιδας με 2-3 κόντρα στον Άρη που είχε την Τσούμπα με 40 πόντους!

Σ' ένα ματς γεμάτο ανατροπές  και μεγάλες συγκινήσεις η Θέτιδα Βούλας έφυγε με πολύ μεγάλη νίκη από την έδρα του Άρη.με 2-3 (22-25, 25-23, 25-20, 12-25, 13-15). Χαρακτηριστικό ήταν ότι οι νικήτριες είχαν στο ματς 13 άσσους και 13 μπλοκ ενω απο τις νικήτριες ξεχώρισαν η Χαρντεμαν με 19,  Σιρίνινα 16 και απο τον γηπεδούχο Άρη η Τσούμπα έβαλε 40 αλλα δεν ήταν αρκετοί για να πάρουν την νίκη.

Ο τελικός νικητής προέκυψε μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά με τη Θέτιδα στο πρώτο σετ βα μετατρέπει το 13-14 σε 15-19, αλλά ο Άρης έφτασε στο 22-23, χωρίς να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Στο β΄σετ το 18-17 έγινε 21-17 για τον Άρη, με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν 22-23, ωστόσο η Σάρον Τσούμπα με δικές της επιθέσεις διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Ο Άρης στο τρίτο σετ είχε από την αρχή το προβάδισμα (8-5, 16-13) και ξέφυγε με 21-16 για να κάνει εύκολα το 2-1, ωστόσο ακόμη πιο εύκολα έγινε το 2-2 με τη Θέτιδα να προηγείται 3-8, να φτάνει στο 6-16 και χωρίς προβλήματα στο 12-25.

Η ομάδα της Βούλας είχε τον πρώτο λόγο και στο τάι μπρέικ όπου προηγήθηκε 4-5 και 5-8 διατηρώντας το +3 μέχρι το 9-12. Ομως τα δικά της λάθη και οι κόντρα μπάλες της Τσούμπα έφεραν το 13-12 για να ακολουθήσει η φάση του αγώνα.

Στη νέα επίθεση της Κενυάτισας αρχικά ο διαιτητής έδειξε μπλοκ άουτ, ωστόσο μετά συμβουλεύτηκε δεύτερο διαιτητή και επόπτη δίνοντας τη μπάλα στη Θέτιδα (13-13) η οποία με κόντρα επίθεση της Χέιντεν και μπλοκ στην Τσούμπα έφτασε στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Μπήκαμε νωθρά στον αγώνα και το πληρώσαμε με την απώλεια του πρώτου σετ. Επανήλθαμε όπου από ένα λάθος των διαιτητών σε κρίσιμο σημείο κρίθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ξεχνάμε αυτό το ματς και πλέον η προσοχή μας στρέφεται στο Αιγάλεω».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτιδας): «Σήμερα κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση από την ημέρα που ξεκινήσαμε την προετοιμασία μας. Πιστέψαμε λίγο στον εαυτό μας και θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τρίποντο αν δεν κάναμε τόσα λάθη στο δεύτερο σετ. Αυτό το ματς πάντως ήταν ο καθρέφτης πρωταθλήματος που θα είναι γεμάτο με σκληρούς αγώνες οι οποίοι θα κρίνονται στις λεπτομέρειες».

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής: Σιδηράς, Επόπτες: Μαλακίδης, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-23

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-20

4ο σετ: 3-8, 6-16, 11-21, 12-25

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 13-15

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-20, 12-25, 13-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 13 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (0/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Απλαδά 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ), Τσούμπα 40 (36/79 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σίλβα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούμιλο 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.-15% άριστη), Ρόπινσον 2 (1/12 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ.-04% άριστες)  / Θεοδοσίου (λ, 49% υπ.-16% άριστη), Πιτσιγκώνη, Αποστολίδου 2 (2 άσσοι), Σαλαγκούδη.

ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 15 (10/27 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ.-21% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/5 επ., 2 άσσοι), Σιρίνινα 16 (10/15 επ., 6 μπλοκ), Λέιθαμ 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (15/43 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ.-24% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (9/15 επ., 2 άσσοι) / Μανιατογιάννη (λ, 64% υπ.-29% άριστες), Φλιάκου 1 (1 άσσος), παυλοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκά 1 (1/2 επ.).