22-10-2022 19:29

Σούπερ ανατροπή ο ΠΑΟΚ με Στράντζαλη και Κρολ λύγισε 3-1 τον «αυτόχειρα» Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της πρεμιέρας της Volley League γυναικών, καθώς επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο PAOK Sports Arena μετά από μια πολύ μεγάλη μάχη 111 λεπτών.

Η ομάδα του Φενόλιο έφτασε στη νίκη καθώς έκανε διπλή ανατροπή στο πρώτο σετ (από 12-16, 25-19), αλλά κυρίως στο τρίτο σετ όπου ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 20-24, αλλά το έχασε με 34-32 μετά από ένα απίστευτο θρίλερ 66 πόντων σε 37 λεπτών.

Ο δικέφαλος είχε σε εκπληκτική βραδιά βραδιά την Όλγα Στραντζαλη με 21 πόντους η οποία τελείωσε με δική της επίθεση το ματς, την Κρολ με 20, την Κάφρεϊ με 19 , Μπλάνκο 15 ενώ από τον μέτριο Παναθηναϊκό τοπ σκορερ ήταν η Ανάε με 24 ενώ και η Ανθούλη έφτασε τους 17.

Το ματς

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός από την αρχή πήρε το προβάδισμα (0-2) και με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στην επίθεση άρχισε να αυξάνει τη διαφορά (3-7) και το 8-11 έγινε 8-14 με μπλοκ της Ανάε και άουτ από Κρολ και Μπλάνκο. Ο Φενόλιο πήρε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 12-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε την αλλαγή και με τη Μπλάνκο στο σερβίς έτρεξε σερί 7-0 (19-16) και με συνολικό επιμέρους σκορ 13-3 έφτασε στο άνετο 25-19.

Το β' σετ ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο (0-3 ο ΠΑΟ, 3-3 ο ΠΑΟΚ) με τις πράσινες να ξεφεύγουν 6-10 και τις ασπρόμαυρες να μειώνουν σε 9-10, έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση ισοφάρισης, Η Κρολ δεν την εκμεταλλεύτηκε με την Γκρόθες να ξεσπά και με συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το 9-13, ενώ όλα τελείωσαν όταν πήγε η Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς. Το 12-16 έγινε 12-20 κι ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ εύκολα το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ, όπου μπορεί το γρήγορο 1-4 να έγινε 6-6, ωστόσο με δύο επιθέσεις της οι πράσινες ξέφυγαν πάλι με 6-8 χωρίς να υπάρξει αντίδραση από τον ΠΑΟΚ που έβλεπε τη διαφορά να μεγαλώνει (7-10, 8-12, 12-17).

Οι πράσινες έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ (20-24), έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση με την Ανάε να μην τα καταφέρνει και τον ΠΑΟΚ να απαντά με σερί 5-0 φτάνοντας στο 25-24 (23-24 άουτ Γκρόθες, 24-24 μπλοκ Μπλάνκο, 25-24 άουτ Ανθούλη).

Το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία και αφού ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία για να τελειώσει το σετ (στο 30-31 η Ξανθοπούλου έβγαλε φοβερή άμυνα σε κόντρα της Γκρόθες) το έκανε ο ΠΑΟΚ με το 31-32 να γίνεται 34-32 με επιθέσεις  της Κρολ και της Στράντζαλη και άουτ της Γκρόθες.

Δραμτικό ήταν και το τετάρτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (4-2, 6-6) και τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 15-16 σε 18-16 (μπλοκ Κέιφρι σε Γκρόθες). Ο ΠΑΟ αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με κόντρα της Ανάε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 21-18, αλλά το 22-19 έγινε 22-21 με κόκκινη κάρτα στην Κρολ για διαμαρτυρία.

Ο ΠΑΟΚ στο 24-22 έχασε κόντρα μπάλα με την Κέιφρι (μπλοκ Μέντιτς), με τον ΠΑΟ να μην μπορεί να βγάλει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση (αν και βγήκε η άμυνα) και την Στράντζαλη να τελειώνει το ματς δίνοντας το τρίποντο στον Δικέφαλο.

Η γνώμη του πάγκου

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι ικανοποιημένος δεν ήταν εύκολο να παίξουμε το πρώτο ματς κόντρα στον Παναθηναϊκό. Ήταν πολύ σημαντικό και για τις δυο ομάδες, έπρεπε να δώσουμε το στίγμα μας. Δεν παίξαμε καλά, αλλά είμαι ικανοποιημένος που παλέψαμε και καλύψαμε διαφορές, κάναμε τις ανατροπές και καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο».

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Είχαμε το παιχνίδι στα χέρια μας αλλά δεν ξέραμε πως να κλείσουμε τα σετ και να τελειώσουμε το ματς. Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όλα τα σετ τα χάσαμε με τον ίδιο τρόπο. Δεν μου άρεσε καθόλου αυτό. Πρέπει να αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία διότι με τέτοιου είδους νοοτροπία δεν θα μπορέσουμε να υπερασπιστούμε τον τίτλο».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 21-17, 25-19

2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 16-25

3ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 34-32

4ο σετ: 8-6, 15-16, 21-18, 25-23

Τα σετ: 25-19, 16-25, 34-32, 25-23

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (3/5 επ.), Κρολ 20 (16/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-09% άριστη), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κέιφρι 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-45% άριστη), Μπλάνκο 15 (9/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου, Τσιόγκα  (0/1 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανάε 24 (21/37 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γκρόθες 9 (9/33 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/42 επ., 1 άσσος), Μέντιτς 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.-52% άριστες), Πολίτη (λ), Νικολογιάννη (0/1 επ.), Μεταξά.