26-02-2022 21:55

Ανώτερος ο Ολυμπιακός στη Μίκρα, επικράτησε 3-0 του Άρη με Χίπε και Σάλας

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετικές τις Χίπε19 και Σάλας 12, ήταν η ομάδα που έσπασε το αήττητο σερί του Άρη στον Α' γύρο, αλλά και  η ομάδα που σταμάτησε και το εντός έδρας αήττητο των κιτρινόμαυρων με 0-3.

Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν το δικό τους αήττητο σερί που τους επέτρεψει να παραμείνουν στη δεύτερη θέση και να μειώσουν προσωρινά τη διαφορά τους από τον ΠΑΟ στους τρεις πόντους, ενώ ο Άρης είναι σε ανανμονή για τα  αποτελέσματα του ΠΑΟΚ (παίζει στον Πορφύρα) και της ΑΕΚ (στην έδρα του ΠΑΟ) , ώστε να μαθει οριστικά ποιά θα είναι η τελική βαθμολογική του θέση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει από νωρίς μια διαφορά (6-9, 8-12) για να φτάσει στο 13-21. Ο Άρης πλησίασε σε 16-21 και 18-22 (μπλοκ Κιουτσιούκη σε Άγκοστ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο με την Χριστοδούλου να κλείνει το σετ με δύο επιθέσεις.

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-2 στην εκκίνηση του δ' σετ και έχασε κόντρα επίθεση για το +3, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την πίεση από το σερβίς τρέχοντας σερί 1-7 για το 5-9 και λίγο αργότερα το 8-10 έγινε 8-14. Οι ερυθρόλευκες έφτασαν εύκολα στο 12-20 με τον Άρη όπως και στο πρώτο σετ απλά να μειώνει προς το τέλος (15-20, 20-24).

Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε στο τρίτο σετ να επιστρέψει στο ματς και το 7-10 έγινε 11-10, ενώ με δύο σερί άσους της Σουάν έφτασε στο 14-11. Ο Άρης κατάφερε να διατηρήσει το +2 μέχρι το 21-19, λλά εκεί τα σερβίς της Γιώτα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 21-23 για να τελειώσει το σετ κι ο αγώνας στο 23-25 με το χαμένο σερβίς της Μερκάδο.

Βράβευση για την ΚΥΑΝΑ MVP Ευαγγελία Τάνη

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε η Ευαγγελία Τάνη για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 21ης αγωνιστικής. Την απονομή του βραβείου έκανε ο Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου, ιδιοκτήτης της εταιρείας MACON και το δώρο με προϊόντα ΚΥΑΝΑ στη νεαρή πασαδόρο έδωσε ο Πρόεδρος της χορηγού εταιρείας Γιάννης Βασιλειάδης.

Η γνώμη του πάγκου
Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Ο Ολυμπιακός μας πίεσε τακτικά στο σέρβις και φάνηκε ότι μας δυσκόλεψε. Αν παίρναμε το τρίτο σετ θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, γιατί το έχουμε δείξει σε πολλές περιπτώσεις. Μας πείραξε η πρώτη εντός έδρας ήττα, αλλά πρέπει να την ξεχάσουμε γρήγορα και να αφοσιωθούμε στα επόμενα ματς».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου, γιατί έκαναν ένα καλό αγώνα. Ειδικά στο πρώτο και το δεύτερο σετ, ήταν πολύ καλές, με συγκέντρωση και έτοιμες να κάνουν όσα σχεδιάσαμε στις προπονήσεις αυτή την εβδομάδα. Παίξαμε πολύ καλά στο σερβίς, αλλά και στο μπλοκ και πήραμε μια σημαντική νίκη. Τώρα, συνεχίζουμε, προετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς, την άλλη εβδομάδα».
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Παπαδοπούλου Χρ., Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 20-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 23-25

Τα σετ: 19-25, 20-25, 23-25 σε 75'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μερκάρδο 23 (22/38 επ., 1 άσσο), Δρακουλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Σουάν 13 (8/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Έβανς 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου.