Α.Σ.ΠΕ.Θέτις Βούλας
Η Θέτιδα κέρδισε στη Νέα Φιλαδέλφεια 3-1 την ΑΕΚ, την εκθρόνισε από την τετράδα ενω πλέον η ομάδα της Βούλας βρίσκεται σε απόσταση βολής από την τέταρτη θέση (38-41β)
Σπουδαία νίκη που τη φέρνει αγκαλιά με την 6η θέση και της επιτρέπει να κάνει όνειρα για ακόμη πιο ψηλά πέτυχε η ψυχωμένη Θέτιδα, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Βούλας που πήρε ρεβάνς για την ηττα του πρώτου γύρου με 3-2 είναι πλέον στο +7 από τον ΑΟΘ και διατηρήθηκε σε απόσταση βολής από τις προπορευόμενες ομάδες
Στα σκαριά έχουν δύο  σπουδαίες μεταγραφές ο  Πορφύρας και η Θέτιδα, με την ομάδα του Πειραιά να περιμένει μια από τις Φρήμαν, Αζεβέδο και η δεύτερη την δομινικανή Περάλτα!
Ακλόνητος παρέμεινε στην κορυφή ο Παναθηναϊκός που έχοντας σε εκπληκτική μέρα την Μάρετ Γκρόθες (14/17 επιθέσεις) πέτυχε 16 πόντους, λύγισε 3-0 την Θέτιδα Βούλας και της έσπασε το φοβερό σερί των 9 νικών που είχε μέχρι τώρα. Οι «πράσινες» έφτασαν τις 14 νίκες σε 15 ματς και διατήρησαν τη διαφορά του +4 από τον δεύτερο Ολυμπιακό και +5 από τον τρίτο Άρη.
Μεγάλη νίκη με 3-0 σετ επί του Άρη πανηγύρισε στη Βούλα η Θέτιδα, η οποία μετράει 9/9 θετικά αποτελέσματα και συνολικά 11 νίκες μετά από 15 αγωνιστικές στη Volley League γυναικών.Η ομάδα του Γιώργου Ρούση με 32 βαθμούς μείωσε στους 3 την διαφορά από τον τέταρτο Άρη που έχει 35, όμως οι κιτρινόμαυρες θα έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (στο παιχνίδι του Α' γύρου ο Άρης νίκησε με 3-0 αλλά έχει καλύτερη διαφορά πόντων).
Η Πένυ Καραγκούνη θα συνεχίσει στις Αμαζόνες, οι μεταγραφικές κινήσεις ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΑΟ Θήρας, Βριλησσίων, Πανναξιακού.
Ο Σταύρος Κασαμπαλής δεν θέλει προς το παρόν να πάει από τον Ολυμπιακό στον Μίλωνα, μετά την έλευση του Κώστα Προύσαλη, ο Ηρακλής Παπαδόπουλος μετακομίζει στη Βέροια, καραμπόλα στους πασαδόρους.
Μία ακόμη νίκη για την ομάδα της Βούλας (3-0) η οποία συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στη Volley League  γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση ηττήθηκε για τελευταία φορά στο κλειστό του Ρέντη από τον Ολυμπιακό (στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής) και σήμερα στα Μεσόγεια έφτασε στην 8η συνεχόμενη νίκη της παραμένοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας. Aπο τι νικήτριες που ειχαν όπλο το μπλοκ (11-5) ξεχώρισαν, Ανθούλη 16,  Δραγουμάνου 13 και Ακτάς με 12 ενω απο το απογοητευτικό Μαρκόπουλο καμία δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων.
Με σερβίς και μπλοκ που της απέφερε 21 πόντους, η Θέτιδα Βούλας επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα στο «Π. Σαλπέας». Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ από την ομάδα του Πειραιά, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Πορφύρας παρά την ισοφάριση, υπέπεσε σε 31 λάθη που του στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι ενω έχασε το τέταρτο σετ με το "εφιαλτικό" 25-4.
Τη νίκη με 3-2 σετ επί του Α.Ο. Λαμίας 2013 πέτυχε η Θέτιδα για την 12η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Για την ομάδα της Βούλας που βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας,  ήταν επίσης η έκτη σερί νίκη με οδηγό την Ανθούλη που πήρε 22 πόντους ενω η Αποστολάκη βοήθησε με 13. Απο τις φιλοξενούμενες βοήθησαν πολύ οι Περέϊρα με 25 και Ρόμπλες με 22. Επίσης οι φιλοξενούμενες είχαν διπλάσιους άσσους και μπλοκ απο τις νικήτριες που είχαν εξαιρετική επίθεση.
Με τοπ σκόρερ την Μάρθα Ανθούλη και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ, η Θέτιδα Βούλας πανηγύρισε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα και πέμπτη σερί, επικρατώντας με 3-0 σετ των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας. Ο Γιώργος Ρούσης δεν χρησιμοποίησε τις Ρουσνατσένκο, Άκτας αλλά αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του στο να πάρει το τρίποντο μετά από 68 λεπτά αγώνα. Απο τις Αμαζόνες που ειχαν προβλήματα στην υποδοχή, κορυφαία η Σάντος με 22 πόντους.
Πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής της Volley League  γυναικών. Η αυλαία του αυριανού προγράμματος ανοίγει στο κλειστό του Ρέντη όπου ο τρίτος της βαθμολογίας Ολυμπιακός (24 βαθμοί), υποδέχεται τον πρωτοπόρο και αήττητο Άρη (26 βαθμοί) με στόχο να του σπάσει το φοβερό σερί που εχει απο την αρχή του πρωταθλήματος.
Με σημερινή απόφασή του μετά από έκτακτη συνεδρίαση, το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΟΠΕ, επικύρωσε την απόφαση της Κεντρικής Επιτροπής Πρωταθλημάτων, της 25ης Νοεμβρίου 2021 σχετικά με την τύχη του αγώνα Πανναξιακός ΑΟΝ-ΑΣΠ Θέτις Βούλας για τη Volley League γυναικών, που ήταν προγραμματισμένος για το Σάββατο 27/11.
Τη νίκη με 3-0 σετ επί του Ηλυσιακού πέτυχε στο «Γ. Γεννηματάς» η Θέτιδα Βούλας, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση που προέρχεται από τις δύο αναμετρήσεις με την Ιταλική Σκαντίτσι για το Challenge Cup, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων και μετά από 61 λεπτά αγώνα πήρε το τρίποντο, που την φέρνει στο -2 από τον Α.Ο. Θήρας και την 6η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.