1994-95: Α2

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ Α΄ΕΘΝΙΚΗΣ-Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΤΟΣ: 2020 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04 03
ΘΕΣΗ:    1 1 1 1  1 1  1 2 2 2 2 2 2 Α22 11 10 10
* Στην Α2 αναφέρεται και η κατάταξη (π.χ. Α21 είναι 1ος στην Α2 ή Α28 είναι 8ος στην Α2)

ΕΤΟΣ: 02 01 00 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83
ΘΕΣΗ: Α2-1 12 Α2-2 11 7  5 10 Α21
Για την ήττα από τον Παναθηναϊκό έχει μερίδιο ευθύνης ο προπονητής του Ολυμπιακού Κάρλο Παρίζι. Παρουσίασε μια ομάδα που κατέρρευσε μετά το 2-1, έκανε άστοχες αλλαγές, άστοχες επιλογές των 3 ξένων και με λανθασμένη τακτική που ανέδειξε σε κορυφαία την Εύα Χαντάβα.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και στην έδρα του Ηλυσιακού, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ μετά από μία ώρα αγώνα. Πρόσωπο του αγώνα η  Τέιλορ Άγκοστ που πέτυχε 13 πόντους και αγωνίστηκε δύο σετ ως ακραία και στο τρίτο ως διαγώνια στην θέση της Χίπε.
Έληξαν το βράδυ της Τρίτης οι μεταγραφές στη Βόλεϊ Λιγκ γυναικών, αλλαγές πλέον δεν επιτρέπονται και οι τρεις διεκδικητές του τίτλου Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ συνεχίζουν με τέσσερις ξένες. Μπραμπίλα, Άγκοστ, Λι Γιάε οι τέταρτες ξένες. Και ολίγη από βόλεϊ ανδρών, Παναθηναϊκό, εθνική παίδων, ΠΑΟΚ
O Τζουλιάνι αλλάζει τον τρόπο προπόνησης του Ολυμπιακού, πρωί-απόγευμα, οι κινήσεις του Φενόλιο στο ματς Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-1 και η Τέιλορ Άγκοστ που βάζει υποψηφιότητα για βασική στη θέση της Χίπε.
Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που τον διατήρησε στη 2η θέση, ενώ ο Δικέφαλος μετά τη 2η συνεχόμενη ήττα βρέθηκε στην 5η θέση καθώς τον προσπέρασαν Άρης και ΑΕΚ.Το μόνο που κράτησε ο ΠΑΟΚ από το σημερινό ματς ήταν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς στο ματς του πρώτου γύρου είχε επικρατήσει με 3-0. Απο τις νικήτριες ξεχώρισαν  Χίπε με 24 και Σάλας 19 ενω ντεμούτο έκανε η Κονόμη σε θέση λίμπερο, ενω απο τον ΠΑΟΚ που είχε πολλα προβλήματα στην υποδοχή και δέχτηκε 8 άσσους, διακρίθηκαν η Κογιάρ με 25 και η Μερτέκη με 14.
Mε το ξεκίνημα του νέου χρόνου ο Ολυμπιακός βρέθηκε με δύο Ιταλούς προπονητές, τον Κάρλο Παρίζι στις γυναίκες και τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι στους άνδρες, μετά από διορθωτικές κινήσεις της διοίκησης.
Xειρουργείται σήμερα στη Σεούλ ο Λι Γιάε Γιόνγκ, ενώ ο ΠΑΟΚ αναζητά διαγώνια για να αντικαταστήσει την Ισπανίδα Μιλάγκρος Κογιάρ και το Σάββατο έχουμε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στον Ρέντη.
Με νίκη μπήκε στο νέο έτος ο Ολυμπιακός, ο οποίος μέσα σε 62 λεπτά επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα στον Εύοσμο.Οι «ερυθρόλευκες» από το πρώτο σερβίς του αγώνα επέβαλαν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, με τον Ιταλό τεχνικό Κάρλο Παρίζι να δίνει χρόνο συμμετοχής στην νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Τέιλορ Άγκοστ, η οποία πέτυχε και 4 πόντους.
Μετά την διακοπή των εορτών, και μέσα σε βαρύ κλίμα απο την έξαρση των κρουσμάτων του covid, η Volley League Γυναικών επιστρέφει την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου με τους αγώνες της 15ης αγωνιστικής, με τις αναμετρήσεις ΠΑΟΚ-ΑΕΚ και Θέτιδα Βούλας-Άρης να ξεχωρίζουν.
Ευτυχώς υπάρχει διακοπή στα πρωταθλήματα Volley League ανδρών, γυναικών που βράζουν από κορωνοϊό, στην Πολωνία η Ρόμπλες της Λαμίας
Η Πένυ Καραγκούνη θα συνεχίσει στις Αμαζόνες, οι μεταγραφικές κινήσεις ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, ΑΟ Θήρας, Βριλησσίων, Πανναξιακού.
Ο Σταύρος Κασαμπαλής δεν θέλει προς το παρόν να πάει από τον Ολυμπιακό στον Μίλωνα, μετά την έλευση του Κώστα Προύσαλη, ο Ηρακλής Παπαδόπουλος μετακομίζει στη Βέροια, καραμπόλα στους πασαδόρους.
Με νίκη μετά από 72 λεπτά αγώνα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2021 ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα των μαχητικών και φιλότιμων Αμαζόνων.Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν από τη γραμμή των εννέα μέτρων και δυσκόλεψαν την υποδοχή και την ανάπτυξη των Αμαζόνων στην επίθεση. Η τριάδα Χίπε (16π), Σάλας(16π) και Μαριάνα Κόστα (14) πέτυχαν μαζί 46 πόντους και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην 11η νίκη του σε 14 αγώνες.
 Την επίσημη επιστροφή της 32 χρονης (1μ73) Αρέτας Κονόμη που είχε αποσυρθεί τον περασμένο Απρίλιο, ανακοίνωσε ο Ολυμπιακός. Η σχετική ανακοίνωση των "ερυθρόλεύκων" αναφέρει: