Α.Ο.Φ.Πορφύρας
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τον νικηφόρο σερί του στη Volleyleague, επικρατώντας με 3-0 σετ του Πορφύρα σε μια αναμέτρηση "πρόβα τζενεράλε" ενόψει της προσεχούς πρώτης ευρωπαϊκής κόντρας απέναντι στην Τενερίφη για το Challenge Cup.
Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε και πάλι ο Άρης, ο οποίος με ανατροπή επικράτησε με 3-1 σετ του μαχητικού Πορφύρα στον Πειραιά.Μορφή από τις φιλοξενούμενες η Μερκάδο που πέτυχε 20 πόντους με 6 άσσους, αλλά εκπληκτικές ήταν Σουάν-Έβανς που είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ από τον Πορφύρα που πάλεψε με νύχια και με δόντια η Ροντρίγκεζ με 14 και η εντυπωσιακή Χούντα με 13 .
Στα σκαριά έχουν δύο  σπουδαίες μεταγραφές ο  Πορφύρας και η Θέτιδα, με την ομάδα του Πειραιά να περιμένει μια από τις Φρήμαν, Αζεβέδο και η δεύτερη την δομινικανή Περάλτα!
Ο αγώνας του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil με τον ΑΟΦ Πορφύρα για την 16η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, προγραμματισμένος να διεξαχθεί το Σάββατο 8 Ιανουαρίου στις 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο Μαρκόπουλου αναβλήθηκε σύμφωνα με την παρ. δ του άρθρου 20 του Γενικού Κανονισμού Οργάνωσης και Διεξαγωγής Πρωταθλημάτων.
Τρίποντο-«οξυγόνο» για τις Αμαζόνες, οι οποίες επέστρεψαν στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές καθώς επικράτησαν με 1-3 στον Πειραιά, κόντρα στον παθιασμένο και πεισματάρη Πορφύρα. Η ψυχωμένη ομάδα της Νέας Ερυθραίας που έπαιξε με σοβαρότητα και συγκέντρωση, πανηγύρισε συνολικά την 6η της φετινή νίκη που σε συνδυασμό με την αναβολή του αγώνα της Λαμίας με το Μαρκόπουλο, πλησίασε στον πόντο την ομάδα της Φθιώτιδας που κατέχει την 8η θέση της βαθμολογίας.
Καυστική ανακοίνωση διαμαρτυρίας εξέδωσε η ομάδα του Πορφύρα κατά του δεύτερου διαιτητή της χθεσινής αναμέτρησης με την Λαμία, Χρίστου Μάλφα, για την απαράδεκτη στάση του όπως επισημαίνει η ανακοίνωση, να παρατηρήσει έντονα την Βραζιλιάνα αθλήτρια του συλλόγου, Ταϊνά Ροντρίγκες, ώστε να μην ξανακοιτάξει προς τον πάγκο της Λαμίας, γιατί ήδη είχε κοιτάξει δύο φορές!
Με το τρίποντο στις αποσκευές της επιστρέφει από τον Πειραιά ο ΑΟ Λαμίας 2013. Η ομάδα του Ηλία Αγγέλη έκανε την ανατροπή στην έδρα του Πορφύρα, και με τη νίκη με 3-1 σετ πάτησε γερά στην οκτάδα της βαθμολογίας.
Με σερβίς και μπλοκ που της απέφερε 21 πόντους, η Θέτιδα Βούλας επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα στο «Π. Σαλπέας». Η ομάδα του Γιώργου Ρούση αν και ισοφαρίστηκε σε 1-1 σετ από την ομάδα του Πειραιά, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Πορφύρας παρά την ισοφάριση, υπέπεσε σε 31 λάθη που του στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι ενω έχασε το τέταρτο σετ με το "εφιαλτικό" 25-4.
Πολύτιμο δίποντο στη προσπάθειά του για παραμονή πήρε ο Πανναξιακός, ο οποίος αν και έχανε 1-2 απο τον Πορφύρα κατάφερε να γυρίσει το ματς και να εικρατήσει με 3-2. Η ομάδα της Νάξου έφτασε τους 8 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Λαμία την οποία και θα αντιμετωπίσει την προσεχή Τετάρτη, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής. Από την άλλη, η ομάδα του Πειραιά με τον βαθμό που κατέκτησε έφτασε τους 4, όσους και ο Ηλυσιακός και ο Αίαντας.
Την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πορφύρα εκτός έδρας και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη μάχη της παραμονής στη Volley League γυναικών. Στοπ στο σερί των 10 ηττών έβαλε η ομάδα των Ιλισίων, όπου με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 4 στο πρωτάθλημα (όσους και ο Αίας) και ανέβηκε στην 13η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς τον σημερινό αντίπαλό.
Εύκολο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε με 3-0 του Πορφύρα πανηγυρίζοντας την 8η νίκη του στη σεζόν.
Η Ταϊνά Ροντρίγκες είναι η KYANA MVP της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών. Η Βραζιλιάνα διαγώνια του Πορφύρα με 30 πόντους με 25/66 επιθέσεις και 5 άσσους στο παιχνίδι με τον Αίαντα Ευόσμου στο «Παναγιώτης Σαλπέας» βοήθησε τα μέγιστα για να πανηγυρίσει η ομάδα της την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών πανηγύρισε ο Πορφύρας, επικρατώντας για την 9η αγωνιστική με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο «Παναγιώτης Σαλπέας».
Σε 67' λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στη Volley League Γυναικών, επικρατώντας με 3-0 σετ του συμπολίτη Πορφύρα. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σε μεγάλη μέρα την Σάσκια Χίπε που πέτυχε 26 πόντους με 5 άσσους, ενώ από τον Πορφύρα η Ταϊάνα Ροντρίγκες σταμάτησε στους 18. Ο Φερέλ Κουτίνιο δεν χρησιμοποίησε τις Κατερίμα Γιώτα, Μαριάνα Κόστα, ενώ ξεκούρασε στο τρίτο σετ την Στέλλα Χριστοδούλου ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με την Πόρτο για το CEV Cup.