ΕΤΟΣ: 2019 18 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
ΘΕΣΗ:    7 7 8 9 Α2Β1  Α2Α5                       11

ΕΤΟΣ: 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983
ΘΕΣΗ: 11 9  9 Α2-2

Με νίκη, ένατη συνεχόμενη στις 10 συνολικά αγωνιστικές, ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2018 ο Ολυμπιακός.
Δύσκολη αποστολή έχει η Ηλιούπολη στην έδρα της καθώς υποδέχεται τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (15/12, 18.00) στο φινάλε των δύο ομάδων για το 2018.Οι γηπεδούχες μετά από 9 αγωνιστικές, ισοβαθμούν στην 4η θέση με την Θέτιδα, όμως υστερούν στην ισοβαθμία (έχουν ηττηθεί με 3-2 σετ) ενω έχουν παίξει τα περισσότερα σετ (37)
Ο ΑΟ Θήρας συνέχισε το νικηφόρο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη, νικώντας με 3-2 σετ την Ηλιούπολη εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Σαντορίνης πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη της και έφθασε τους 20 βαθμούς με ένα παιχνίδι λιγότερο (με Μαρκόπουλο). Η Ηλιούπολη με τον έναν βαθμό που απέσπασε έφθασε τους 17 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
Την Τετάρτη (12/12, 18:00 η Ηλιούπολη φιλοξενεί τον ΑΟ Θήρας σε ένα ματς με κρίσιμο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι δυο ομάδες είναι κοντά στη βαθμολογία της Volleyleague γυναικών.
Την τρίτη της εκτός έδρας νίκη και πέμπτη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε στα Μεσόγεια η Ηλιούπολη. Η ομάδα του Γιάννη Παγανέλη επικράτησε με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου και σε συνδυασμό με την ήττα της Θέτιδας, ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague γυναικών με 16 βαθμούς.
Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά από 15 μέρες για το Μαρκόπουλο, το οποίο μετά την αναβολή του αγώνα με τον ΑΟ Θήρας, υποδέχεται στην έδρα του την δυνατή Ηλιούπολη για την 8η στροφή του πρωταθλήματος (8/12, 18.00).
Με 34 πόντους της Μόνικα Πότοκαρ, η Ηλιούπολη νίκησε με 3-2 σετ τον Ηλυσιακό, στο ντεμπούτο του Γιώργου Ρούση στον πάγκο των Ιλισίων. Η Σλοβένα ακραία πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και με 53% αποτελεσματικότητα (32/60) έδωσε το δίποντο στην ομάδα της.
«Η δικαιοσύνη είναι τυφλή» λέει ο λαός αλλά μόνο που στην περίπτωση του αθλητικού δικαστή της ΕΟΠΕ δεν τίθεται μόνο ζήτημα... όρασης αλλά ελέγχου και των πέντε αισθήσεων. Για άλλη μία φορά η δικαστής που έχει επιφορτιστεί με το έργο της απονομής αθλητικής δικαιοσύνης στο ελληνικό βόλεϊ προκαλεί ερωτηματικά για τον χρόνο που λαμβάνει αποφάσεις αλλά και το μέγεθος των ποινών.
Νέο ξεκίνημα θέλει να κάνει η Ηλιούπολη με αντίπαλο τον νεοφώτιστο Ηλυσιακό στην έδρα της για την 7η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών (1/12 Α' Ηλιούπολης 18.00)
Την έκτη του συνεχόμενη νίκη σημείωσε ο Πανναξιακός σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Volleyleague. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας με 18 βαθμούς χρειάστηκε 76 λεπτά για να φθάσει στην επικράτηση με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-17) της Ηλιούπολης.
Ο πρωτοπόρος Πανναξιακός υποδέχεται την τρίτη στη βαθμολογία Ηλιούπολη, σε ένα εκ των ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της volleyleague γυναικών, μεταξύ δύο από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας (24/11, 18.00)
Την πρώτη νίκη εντός έδρας, τρίτη συνολικά σε πέντε αγωνιστικές στην Volleyleague, πανηγύρισε η Ηλιούπολη. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων επικράτησε 3-0 σετ (25-21, 25-09, 25-22) των Μακεδόνων που για ένα ακόμη παιχνίδι εκτός έδρας δεν μπόρεσαν να πάρουν βαθμό.
Τους Μακεδόνες Αξιού υποδέχεται στην Ηλιούπολη ο τοπικός ΓΣ, για την εμβόλιμη 5η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών (21/11, 18.00).
Την τιμητική της είχε η Άννα Σπανού χθες βράδυ στην ομάδα της Ηλιούπολης. Ηταν η κορυφαία στη νίκη της ομάδας της στην Κόρινθο με 3-0 σετ και μετά το τέλος του αγώνα όταν χορηγός της ομάδας παραχώρησε δείπνο σε όλη την ομάδα που επέστρεψε στην Αθήνα γιορτάστηκαν τα γενέθλια της.