Γενικός Αρχηγός - Τιμ Μάνατζερ: Γιάννης Γιαννάκης
Υπεύθυνος Τμήματος: Γιάννης Ρεντζεπέρης

ΟΙ ΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ Α.Σ.ΑΡΗΣ ΣΤΗ Α΄ΕΘΝΙΚΗ-Α1-Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΕΤΟΣ: 2019 18 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000
ΘΕΣΗ:   2 5  5 Α2 Α2 Α2 Α2 Α2 11 8 5  6 9 8 9 5 9 8 10
* Στην Α2 αναφέρεται και η κατάταξη (π.χ. Α21 είναι 1ος στην Α2 ή Α28 είναι 8ος στην Α2)

ΕΤΟΣ: 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983
ΘΕΣΗ: 11 8 10 7  7  4 Α21  12 11 10 9  8 7 4  4 3 4
Με 15 από τους 75 πόντους του να είναι από τη γραμμή του σερβίς, ο Άρης πέρασε από την έδρα του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ για την 10η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Με στόχο να διεκδικήσει βαθμό ή βαθμούς το Μαρκόπουλο υποδέχεται τον ανεβασμένο Άρη στα Μεσογεια (15/12, 18.00) για την 10η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
«Οσο ψάχνεις, βρίσκεις» έλεγαν οι παλιοί και δεν είχαν άδικο. Τι βρήκαμε λοιπόν; Οι δύο μεγάλες κυρίες του παγκοσμίου βόλεϊ, η ελληνοκολομβιανή Μαντλέιν Μοντάνιο του Άρη και η Ιταλίδα Μαρτίνα Γκουίτζι του Αίαντα Ευόσμου που παντρεύτηκε τον Δημήτρη Τζούριτς, διατύπωσαν δημόσια παράπονα για τις διαιτησίες στην Volley League γυναικών αλλά και για τις κίτρινες κάρτες που δέχτηκαν σε πρόσφατους αγώνες του πρωταθλήματος.
Άλλη μία σπουδαία αθλήτρια που κοσμεί το ελληνικό πρωτάθλημα, η Μαρτίνα Γκουίτζι του Αίαντα Ευόσμου, τοποθετήθηκε στο θέμα που έθεσε η Μαντλέιν Μοντάνιο, όσον αφορά την διαιτησία στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών, μετά την τιμωρία μίας αγωνιστικής που τιμώρησε η αθλητική δικαστής τον Άρη, για επεισόδια που έγιναν τον... Απρίλιο!
Την Τετάρτη ο Άρης υποδέχεται τον Ηλυσιακό για την 9η αγωνιστική της Volley League γυναικών και θέλει τους βαθμούς της νίκης, για να κάνει νέα αρχή στο πρωτάθλημα.
Tα όσα έγιναν στον αγώνα του Πανναξιακού με τον Άρη για το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών και την δημόσια τοποθέτηση της σούπερ σταρ του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο σχολιάζει με δημόσια παρέμβαση του ο υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του Αίαντα Ευόσμου και μέλους του Δ.Σ. της ΕΟΠΕ Θεόφιλος Ορφανίδης.
Με δημοσίευση της στο προσωπικό της λογαριασμό στο facebook, η Κολομβιανή διαγώνια του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο, ξεσπάει κατά των διαιτητών με αφορμή τα όσα έγιναν απόψε στη Νάξο και στον αγώνα που σφύριξαν ο Τάσος Μενεσλής και η Ειρήνη Μουλά.
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 2,5 ώρες, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Άρη, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.
Η κυριακάτικη αναμέτρηση του Πανναξιακού με τον Άρη στις Κυκλάδες ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών (9/12, 18.00).
Ο Άρης νίκησε με 3-2 σετ την Μπερόε Ζαγκόρα στο κλειστό της Μίκρας, αλλά δεν του έφθανε για να προκριθεί στους «16» του Challenge Cup, καθώς οι Βουλγάρες πήραν τα δύο σετ που χρειαζόντουσαν και πήραν την πρόκριση.
Με την δύσκολη αποστολή να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0 του πρώτου αγώνα στην Βουλγαρία, ο Άρης υποδέχεται την Μπερόε Ζαγκόρα στη Μίκρα στο δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ (4/12, 20.30).
Με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών τιμώρησε τον Άρη η αθλητική δικαστής της Ε.Ο.ΠΕ., για τα επεισόδια που είχαν κάνει οι οπαδοί του, 7 μήνες πριν (!) και στον ημιτελικό της σεζόν 2017-18 κόντρα στον ΑΟ Θήρας. Παράλληλα, τιμωρήθηκε και ο προπονητής του Αίαντα, Ηλίας Ζωλασταθιάδης, με 20 μέρες αποκλεισμού από τους πάγκους. Υπενθυμίζεται ο τεχνικός του Ευόσμου είχε κληθεί σε απολογία για τους έντονους πανηγυρισμούς του στη νίκη της ομάδας του με 3-2 σετ στην έδρα της Ηλιούπολης, στην πρεμιέρα της Volleyleague γυναικών.
Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Μπερόε Ζαγκόρα στην Βουλγαρία, για την πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «32» του Challenge Cup. Ντεμπούτο στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων» έκανε ο Τάκης Φλώρος, ο οποίος αντικατέστησε τον Στέλιο Κουτουνίδη.