22-01-2023 01:50

League Cup: Πρόκριση θρίλερ του Ολυμπιακού στο χρυσό σετ με 16-14 επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ

O Oλυμπιακός μετά από ματς θρίλερ και πολύ καλή εμφάνιση και κορυφαίους τους Στερν, Κουμεντάκη προκρίθηκε στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς νικώντας με 3-0 σετ τον Α.Ο. Φοίνικα ΟΝΕΧ αλλά και 16-14 στο δραματικό χρυσό σετ. Είναι η 8η πρόκριση του Ολυμπιακού σε τελικούς Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο στο θεσμό. Ο Ολυμπιακός θα είναι γηπεδούχος στον πρώτο τελικό με τον Παναθηναϊκό, ενώ η ρεβάνς θα γίνει στην έδρα των «πρασίνων». Οι δύο τελικοί θα γίνουν μετά το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος και πριν τα πλέι οφ.

Φοίνικας ΟΝΕΧ πάλεψε για την πρόκριση και έφτασε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει όταν στο «χρυσό» σετ βρέθηκε να χάνει 10-8 αλλά με σερί 4-0 από το σερβίς του Μιχάλοβιτς έκανε ανατροπή και πέρασε μπροστά 12-10. Ο Στερν έδωσε ουσιαστικά στον Ολυμπιακό την ανατροπή και την πρόκριση καθώς από εκείνο το σημείο πήρε 5 «χρυσούς» πόντους και μαζί με το μπλοκ του Τράβιτσα στον Φρομ έβαλαν τον Ολυμπιακό πάλι μπροστά 13-12. Ο Στερν έχασε το σερβίς (13-13), ο Στερν έκανε το 14-13 αλλά ο Κουμεντάκης κάρφωσε άουτ φέρνοντας το ματς στα ίσια (14-14). Με δύο επιθέσεις του Στερν ο Ολυμπιακός πήρε το χρυσό σετ 16-14 και πανηγύρισε τη νίκη. Στην κανονική διάρκεια ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε υποδοχή και σερβίς και είχε το προβάδισμα, ενώ ο Φοίνικας απείλησε στο 2ο σετ όταν βρέθηκε να χάνει 23-21 αλλά με σερί 3-0 του Κλίνκεμπεργκ προσπέρασε 23-24. Ο Φρομ έχασε το σερβίς, ο Κουμεντάκης κέρδισε δύσκολο μπλοκ άουτ για το 25-24 και στη φάση του σετ ο Κλίνκεμπεργκ «εκβίασε» το μπλοκ άουτ αλλά η μπάλα δε βρήκε στο μπλοκ του Ολυμπιακού και έγινε το 26-24 και το 2-0.

Θετική εμφάνιση κυρίως στην υποδοχή και στο σερβίς έκανε ο Ιντάλγκο, ενώ ο Φοίνικας υστέρησε στην επίθεση. Άτυχη στιγμή είχε ο Κωνσταντινίδης που τραυματίστηκε στο 11-12 του χρυσού σετ και τη θέση του λίμπερο του Φοίνικα πήρε ο Σωνάκης.

Στον Ολυμπιακό αφιέρωσαν τη νίκη στον προπονητή τους Αλμπέρτο Τζουλιάνι που «έχασε» τον πεθερό του πριν λίγες ώρες και ήταν και ο λόγος που δεν έκανε δηλώσεις. Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση: 1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-17 2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 26-24 3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-21 Χρυσό σετ: 5-3, 8-7, 10-12, 16-14 *Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 26-24, 25-21), Χρυσό σετ: 16-14 σε 91'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτζο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Στερν 22 (19/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (16/30 επ., 56% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/26 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Χανδρινός, Ζουπάνι.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 13 (9/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 2 (0/5 επ., 2 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (8/22 επ., 55% υπ. - 50% άριστες), Φρομ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 39% υπ. - 39% άριστες), Σωνάκης (λ), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες), Παλαιολόγος.