14-11-2021 22:20

League cup: Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Κουμεντάκη και Ούντρις απέκλεισε με 3-1 τον Ολυμπιακό και πέρασε στα ημιτελικά

Ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στην ιστορία του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς απέκλεισε τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στον επαναληπτικό αγώνα της Α΄φάσης που έγινε στο PAOK Sports Arena και σε συνδυασμό με τη νίκη που σημείωσε με 3-2 στον πρώτο αγώνα στο Ρέντη προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα σε διπλούς αγώνες.

O ΠΑΟΚ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραφαήλ Κουμεντάκη με 19 ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Αρτούρ Ούντρις με 20 κρατώντας σε υψηλά ποσοστά επίθεση και υποδοχή αλλα και ο Κουκλίνσκι με 11 και καθοριστικούς άσσους.. Γενικά ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς, είχε πολύ καλό  μπλοκ - άμυνα, πήρε 7 άσσους, και ειχε 8 μπλοκ,  σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που έκανε αρνητικό ρεκόρ με 0 πόντους από μπλοκ και μόλις 2 άσσους. Συνολικά ηταν η τέταρτη σερί ήττα σε Ευρώπη και Ελλάδα για τους "ερυθρόλευκου;"

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στον αγώνα και με πίεση στο σερβίς και πόντους του Πετρέα από το κέντρο προηγήθηκε 10-6. Ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά του -4 σε 16-15 ύστερα από το χαμένο σερβίς του Μπράουν αλλά ο ΠΑΟΚ με τους Κουμεντάκη,  Ούντρις σε μεγάλη μέρα ξέφυγε 18-15, κράτησε τη διαφορά και τελείωσε το σετ 25-21 με το λάθος του Μιχαήλοβιτς.

Το πιο καθοριστικό σετ ήταν το 2ο καθώς μετά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 7-4 ο Ολυμπιακός σε ένα από τα λίγα καλά του διαστήματα κατάφερε να ελαχιστοποιήσει τα λάθη του και με μπροστάρηδες τους Μιχαήλοβιτς, Πέριτς προσπέρασε με 14-12. Ο πόντος του Πάγενκ και το λάθος του Κουκλίνσκι έκαναν το 20-17 για τον Ολυμπιακό και αργότερα το 22-19.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι έπαθαν μπλακ άουτ. Ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη σε επίθεση και μπλοκ και το σερβίς του Κουκλίνσκι που πήρε και άσσο έκαναν σερί 5-0 και έτσι ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 24-22. Ο Κουκλίνσκι έχασε το σερβίς και ο Κουμεντάκης με επίθεση έκανε το 25-22 και το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 7-5 με τον Παγένκ, αλλά ο ΠΑΟΚ πάλι με τους Κουμεντάκη, Αντρις να δίνουν ρεσιτάλ σε επίθεση και σερβίς έκαναν δύο σερί 3-0 και προσπέρασαν 14-12. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Εγκλεσκαλνς και προσπέρασε 21-19. Ο ΠΑΟΚ σε μία ακόμα ανατροπή έκανε νέο σερί 3-0 με σερί του Κουκλίνσκι και προηγήθηκε 22-21. Ο Ολυμπιακός με τον άσσο του Πέριτς προηγήθηκε 23-22. Ο Ούντρις ισοφάρισε αλλά ο Παγένκ και ο Δαλακούρας τελείωσαν το σετ για τον Ολυμπιακό 25-23 και έτσι μείωσε σε 2-1 σετ.

Η ανατροπή όμως για τον Ολυμπιακό δεν ήρθε ποτέ καθώς ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ανώτερος από τα άκρα. Μετά το 12-12 ο Μπράουν και ο Πετρέας έδωσαν αέρα δύο πόντων (14-12) στον ΠΑΟΚ, ενώ η χαριστική βολή στον Ολυμπιακό ήρθε από τα σερβίς του Κουμεντάκη ο οποίος με το σερβίς του πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-14. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Κουμεντάκη για το 25-18 και το 3-1 σετ που έδωσε στον ΠΑΟΚ την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμ. Παρατηρητές: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21.
2ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 6-8, 16-14, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 8 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 2 άσσοι, 0 μπλοκ, 49 λάθη αντιπάλων, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-18) σε 116΄.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 6π. (4/10επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/8επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γουόλς 1 (1/2επ.), Κουμεντάκης 19 (16/27επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 62%υπ., 38%αρ.), Κουκλίνσκι 11 (8/23επ., 1 μπλοκ, 61%υπ., 50%αρ.), Αντρις 20 (17/32επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. - 60%υπ., 36%αρ.), Σωτηρίου, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9π. (9/15επ.), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 8 (8/17επ., 22%υπ., 22%αρ.), Εγκλεσκαλνς 11 (10/26επ., 1 άσσος), Ζουπάνη, Πέριτς 15 (14/23επ., 1 άσσος, 30%υπ., 5%αρ.) / Ζήσης (λ. - 57%υπ., 40%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (2/4επ.), Ανδρεάδης, Δαλακούρας 6 (6/16επ., 47%υπ., 27%αρ.), Εφραιμίδης.