24-03-2021 23:42

Αγκάλιασε το πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός στην έδρα του «αιώνιου», 3-1 τον Παναθηναϊκό

Με ένα πολύ σπουδαίο τρίποντο κατάφερε να φύγει από το κλειστό του Αγ. Θωμά ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο μεγάλο εξ’ αναβολής ντέρμπι «αιωνίων» για την 14η αγωνιστική, κατάφερε να επικρατήσει με 1-3 (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) του Παναθηναϊκού.Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτό το διπλό πήραν σημαντικο προβάδισμα τίτλου, και  θα ξεκινήσουν στη β΄φάση του πρωταθλήματος με πλεονέκτημα 12 βαθμών από τους «πράσινους», και 9 από τον δεύτερο Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Στη β΄ φάση οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα μεταφέρουν τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου, θα παίξουν όλοι προς όλους μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων και μετά από 6 αγώνες για κάθε ομάδα θα βγει ο πρωταθλητής. Να σημειωθεί ότι φέτος δεν υπάρχουν πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός δεν αξιοποίησε προβάδισμα +5 στο 1ο σετ αλλά προβάδισμα με 25-24 και 26-25 στο 2ο σετ καθώς ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο δυνατός επιθετικά και στα τελειώματα των σετ δεν έκανε λάθη. Κορυφαίοι των νικητών οι Φρομ, Μιγιαήλοβιτς, Όκολιτς και από τον Παναθηναϊκό ο Ράπτης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Τσάτσιτς σε σερβίς και επίθεση προηγήθηκε 15-10. Ο Κρίστιαν Φρομ και ο Αλεξάντερ Οκολιτς κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο σετ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Τσάτσιτς στην υποδοχή και την άουτ επίθεση του Ράπτη οι ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 3-0 και ισοφάρισε 16-16.

Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Με το μπλοκ του Όκολιτς και τον άσσο του Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-22, ο Πελεκούδας μείωσε 21-22 αλλά το χαμένο σερβίς του Τσάτσιτς έδωσε προβάδισμα 21-23 στον Ολυμπιακό, ο οποίος στη συνέχεια με Φρομ και Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ 21-25 και έκανε το 0-1.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός κατάφερε πάλι να πάρει προβάδισμα 3 πόντων (16-13) με τον Τσάτσιτς. Ο Μαυροβούνιος όμως ήταν ο μοιραίος παίκτης καθώς δέχτηκε δύο μπλοκ από τον Εγκλεσκαλνς και αλλο ένα στη συνέχεια  ο Ράπτης από τον Ανδρεάδη. Το συνολικό σερί του Ολυμπιακού με 6-0 έφερε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 16-19.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε και με τον Τσάτσιτς και τον Ράπτη αλλά και το μπλοκ του Πελεκούδα ισοφάρισε 20-20. Με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς και τις δύο επιθέσεις του Φρομ έγινε το 21-24, όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός όχι μόνο επανήλθε αλλά και προηγήθηκε 25-24 με δύο εκπληκτικούς άσσους του Ράπτη. Ο Φρομ ισοφάρισε (25-25) αλλά έχασε και το σερβίς (26-25 για τον Παναθηναϊκό).

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 26-26 και βγήκε και μπροστά με 26-27, μετά απο λάθος του Ράπτη, αλλά ο Τσάτσιτς ισοφάρισε σε 27-27. Ο Ανδρεάδης όμως σε πρώτο χρόνο και στην εξελιξη ο Έγκλεσκαλνς, έκαναν το 27-29 και διαμόρφωσαν το 0-2..

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο 3ο σετ και με όπλο το μπλοκ ξέφυγε με 13-6. Με τρεις άσσους του Όκολιτς ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά 13-10, αλλά οι πράσινοι αυτή τη φορά είχαν λύσεις και κράτησαν διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων.  Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει με τον Φρομ, καθώς ο Γερμανός με δύο επιθέσεις έφτασε το σκρο στο 24-23. Ο Ανδρεόπουλος τελείωσε την κρίσιμη μπάλα και με 25-23 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 7-5 αλλά εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο Ανδρεάδης μείωσε 6-7, πήγε στο σερβίς ο Μιγιαήλοβιτς και με συνολικό σερί 9-0 ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 7-14. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, και ο Έγκλεσκαλνς έβαλε την υπογραφή του για το 19-25 και το τελικό 1-3 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατερλή, Τόλιος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 27-29

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-23

4ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 3 (3/5 επ.), Ράπτης 10 (8/44 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (14/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/4 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (18/33 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (19/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Όκολιτς 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.