24-03-2021 22:43

Με κορυφαίους Κασαμπαλή, Ζουπάνι η Κηφισιά γύρισε από το 0-2 στο 3-2 κόντρα στη Βέροια

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη Βέροια επί του τοπικού Α.Π.Σ.Φιλίππου και πήρε την 7η νίκη σε 14 αγώνες πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.
Κορυφαία εμφάνιση έκαναν οι Κασαμπαλής, Ζουπάνης, ενώ από τον Φίλιππο που δεν είχε και πάλι Προύσαλη και Μπίσετ ξεχώρισαν οι Τζιουμάκας, Φερέλ και Γάτσης. Η Κηφισιά έπιασε τους 18 βαθμούς και πήρε την 5η θέση στην κανονική περίοδο. Ο Φίλιππος έπιασε τους 11 βαθμούς και πλασαρίστηκε στην 7η θέση. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν και πάλι στη β΄φάση των πλέι οφ για τις θέσεις 5-8.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος μπήκε «φουριόζος» και στηριζόμενος στο καλό σέρβις και το ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 7-3 με άσσο του Μαυροβουνιώτη. Τσάμπρελεϊν και Ζουπάνης έφεραν την Κηφισιά στο -2 (7-5) όμως στην εξέλιξη του σετ ο Φέρελ με μπλοκ και ο Τζιουμάκας με επίθεση διαμόρφωσαν το 12-6. Οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά στο σκορ, αύξησαν τη διαφορά στους οκτώ πόντους 21-13 και τελικά κατέκτησαν το σετ εύκολα με 25-17.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ με τους «κόκκινους» να ξεκινούν καλύτερα και με μπλοκ του Γάτση προηγήθηκαν 6-2. Ο Σπυριούνης πέρασε στο σερβίς για την ομάδα των βορείων προαστίων και οι «μπλέ» μετέτρεψαν το εις βάρος τους 10-7 σε 11-10 τρέχοντας σερί 4-0. Ο Φίλιππος μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» με τον Τζιουμάκα να δίνει «αέρα» δύο πόντων 15-13. Μάλιστα στη συνέχεια άουτ επίθεση του Σπυριούνη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Ημαθίας 18-14. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως ο Φίλιππος είχε τις «απαντήσεις» και το κατέκτησε 25-19 με μπλοκ του Εντουάρντο.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά μπήκε «μεταμορφωμένη» και με μεγαλύτερη διάθεση σε επίθεση και άμυνα. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με +2 (8-6) με επίθεση του Κωτσάκη μετά από φάση διαρκείας. Οι γηπεδούχοι έφεραν το σετ στα ίσα όμως ο Σπυριούνης έβαλε ξανά την Κηφισιά μπροστά με 15-13. Ζουπάνης και Μπάσης έδωσαν πολύτιμους πόντους και η Κηφισιά έφτασε στο 20-17. Ο Μελλές έδωσε τριπλό σετ μπολ στους φιλοξενούμενους 24-21. Ο Γάτσης «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Ζουπάνης με επίθεση έκλεισε το σετ 25-22.

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη ήταν εντυπωσιακή στο τέταρτο σετ και με «όπλο» το μπλοκ και την κόντρα μπάλα προηγήθηκε 8-3 και 11-6. Γάτσης με μπλοκ και Τζιουμάκας με άσσο έφεραν τον Φίλιππο σε απόσταση «αναπνοής» 12-11. Η Κηφισιά όμως «πάτησε γκάζι», ο Κοντοστάθης έδωσε ενέργεια στην άμυνα και με τον Ζουπάνη προηγήθηκε 19-13. Ο Φίλιππος με μπλοκ του Γάτση μείωσε 20-18 όμως Κωτσάκης και Μελλές έφεραν την Αθηναϊκή ομάδα στο +5 (23-18), με την Κηφισιά να κατακτά το σετ 25-20.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 5-5. Μπάσης και Κωτσάκης έφεραν την Κηφισιά στο 8-6 στην αλλαγή πλευράς. Ο Μπίσετ με μπλοκ μείωσε 10-9, με τον Ζουπάνη στη συνέχεια να κάνει το 12-10. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με επίθεση έδωσε διπλό ματς μπολ 14-12 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με μπλοκ του Μπάση 15-12.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Θεμελής. Επόπτες: Σαρακινίδης, Χάνος. Γραμματεία: Ψάρρα Μ.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-19
3ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 20-25
5ο σετ: 5-4, 7-10, 10-12, 12-15

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 25-19, 22-25, 20-25, 12-15) σε 117'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 12π. (9/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 41% άριστες), Γραμμενούδης, Γάτσης 15 (7/14 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 25 (20/43 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13 (11/30 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 39% άριστες), Φερέλ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 67% υπ. - 40% άριστες), Μιχελάκης (λ), Μπότσης, Μπίσετ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 4 (3/7 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 62% άριστες), Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 33 (31/65 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 9 (9/28 επ., 33% υπ. - 27% άριστες), Μπάσης 12 (4/10 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 10 (9/26 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 22% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 43% άριστες), Σωνάκης, Παπαδόπουλος, Μελλές 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).