19-02-2020 23:27

Ο τελικός των τελικών: «Τρέλα» για τον Παναθηναϊκό, πήρε τίτλο μετά από 10 χρόνια

Κατεβάστε το αρχείο:
Μετά από δύο τελικούς αντάξιους των ονομάτων των δύο ομάδων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στους τίτλους στο ανδρικό βόλεϊ μετά από 10 χρόνια και κατέκτησε το τρόπαιο στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2019-20.

Στον... τελικό των τελικών ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στο χρυσό σετ μετά από τρεις ώρες αγώνα και με το 15-13 επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στους τίτλους. Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε στα σχινιά μετά το 2-0 σετ, επέστρεψε στη διεκδίκηση του τροπαίου, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ο κορυφαίος του πρώτου αγώνα, Αλέξανδρος Ράπτης ταλαιπωρούνταν από υψηλό πυρετό, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να τον αφήνει στον πάγκο για τη μεγαλύτρη διάρκεια του αγώνα, με τον Βόγιν Τσάτσιτς να παίρνει θέση στο βασικό σχήμα, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους για την ομάδα του, ενώ μαζί με τον Δημήτρη Ζήση κράτησαν το μεγαλύτερο κομμάτι της υποδοχής. Ο Σάσα Στάροβιτς με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του τριφυλλιού, ενώ πολλές λύσεις από το κέντρο έδωσε και ο Λούκας Ρανγκέλ με 16.

Σε κακή μέρα ο Γκέργκι από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη και τον Ανδρέα Ανδρεάδη να περνούν στο ματς και πήγαν να το γυρίσουν μαζί με τον Μίχαλ Φϊνγκερ, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι.

Ο «δαιμόνιος» Γιάκομπσεν

Με τον «δαιμόνιο» Δανό πασαδόρο Αξέλ Γιάκομπσεν να είναι αλάνθαστος στην κόντρα επίθεση και τους κεντρικούς να παίζουν χωρίς αντίπαλο στο φιλέ ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή είσοδο στον αγώνα και ειδικά μετά το 6-6. Ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκανε το 7-6 και πήγε στο σερβίς όπου πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία σε για κόντρα του Πελεκούδα και ατομικό μπλοκ του Γιάκομπσεν στον Γκέργκι για το 10-6. Στο 11-8 ο επόπτης έδωσε «μπλοκ άουτ» σε επίθεση του Γκέργκι αλλά στο βίντεο ρέφερι δικαιώθηκε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος καθώς η μπάλα ήταν «μπλοκ μέσα» και πόντος για τους πράσινους που ξέφυγαν 12-8. Οι πράσινοι διατήρησαν και αύξησαν τη διαφορά σε 18-13 όταν ο Πελεκούδας τελείωσε δύσκολη επίθεση. Ο Μουνιόθ έριξε στον αγώνα τον Κουμεντάκη αντί του Χουσάι και στο 21-16 απέσυρε και τον Γκέργκι δοκιμάζοντας τον Ριζόπουλο. Στο 23-16 ο Ολυμπιακός δικαιώθηκε σε βίντεο τσέκ μειώμοντας σε 23-17 αλλά δεν υπήρχε καθώς ο Τσάτσιτς με πάιπ από το «6» και άσσο τον Στάροβιτς έκλεισε το σετ 25-17 κάνοντας το 1-0.

Συγκλονιστικό 2ο σετ με κόκκινες κάρτες

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 2ο σετ καθώς ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Κουμεντάκη και το επεισόδιο του Ανδρεάδη με τον Ραγνκέλ κατάφερε να μπει στον αγώνα και στο φινάλε του σετ να γίνουν απίστευτες μάχες στο φιλέ. Ο Παναθηναϊκός από την αρχή του σετ ξέφυγε 4 πόντους και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 18-14. Εκεί ο Ανδρεάδης με τον Ρανγκέλ είχαν λογομαχία στο φιλέ και δέχτηκαν από μία κόκκινη. Το σκορ έγινε 19-15. Με τον Χουσάι στο σερβίς και τους Ανδρέαδη, Κουμεντάκη να σηκώνουν τον Ολυμπιακό στις πλάτες τους μείωσαν 19-18. Οι πράσινοι με φοβερή άμυνα του Ζήση και κόντρα επίθεση του Τσάτσιτς ξέφυγαν 23-19 και έδειχναν να κρατούν το σετ.

Η επίθεση του Φίνγκερ και το ατομικό μπλοκ του Κουμεντάκη στον Τσάτσιτς έβαλαν τον Ολυμπιακό στον αγώνα και η ισοφάριση ήρθε με τη νέα κόντρα του Κουμεντάκη και το άουτ του Τσάτσιτς (23-23). Το ντέρμπι πήρε φωτιά. Ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα πλεονεκτήματα στο προβάδισμα με 24-23, 25-24 και 26-25 από επιθέσεις Τσάτσιτς και Στάροβιτς όμως ο Ολυμπιακός «έσβησε» και τις τρεις φορές το πράσινο προβάδισμα. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη και το χαμένο σερβίς του Στάροβιτς το ματς ήρθε στα ίσια 26-26. Ο Στάροβιτς με δύσκολη επίθεση έκανε το 27-26 και το σετ έκλεισε με κόντρα επίθεση πρώτου χρόνου από τον Ρανγκέλ για το 28-26 και το 2-0 σετ.

Μείωσε ο Ολυμπιακός με Κουμεντάκη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και μάλιστα προηγήθηκε 6-2. Γρήγορα όμως ο ενθουσιασμός υποχώρησε, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και με δίδυμο ακραίων τους Κουμεντάκη, Χουσάι κατάφερε όχι μόνο να ισορροπήσει αλλά και να προσπεράσει με 9-8. Το «ερυθρόλευκο» σερβίς βρήκε ρυθμό και ο Φίνγκερ με τον Κουμεντάκη έδιναν εύκολα τη λύση. Ετσι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-12. Ηταν φανερό πλέον πως ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε να παρακολουθήσει τον πολύ καλό ρυθμό του Ολυμπιακού που πάση θυσία ήθελε το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Στο 14-18 ο Ράπτης παρότι είχε πυρετό μπήκε για να δώσει ανάσες στον Ανδρεόπουλο. Με πίεση στο σερβίς και τον Κουμεντάκη, Φίνγκερ σε μεγάλα κέφια ο Ολυμπιακός έκανε το 25-16 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Η «ερυθρόλευκη» ισοφάριση

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 4ο σετ. Με τον Κουμεντάκη να είναι και πάλι ο παίκτης κλειδί και μαζί με τους Χουσάι και Κοκκινάκη ισορρόπησαν την υποδοχή και ξεκλείδωσαν το παιχνίδι του Τερβαπόρτι που κινούνταν γρήγορα στο φιλέ. Οι δύο ομάδες έκαναν ράλι μέχρι το 13-13 κι εκεί ο Κουμεντάκης πήρε δύο καθοριστικούς πόντους που έδωσαν καθοριστικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 15-13. Κρίσιμος ήταν και ο άσσος του Ριζόπουλου που μπήκε αλλαγή και έκανε το 18-15 για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα ασφαλείας τριών πόντων μέχρι και το 21-18 το οποίο όχι μόνο συντήρησαν αλλά και αύξησαν με επιθέσεις Κουμεντάκη, Χουσάι για το 25-19 και το 2-2 σετ.

Ανατροπή με το ίδιο... νόμισμα

Όπως ο Παναθηναϊκός στο Ρέντη, έτσι και ο Παναθηναϊκός στον Άγιο Θωμά κατάφερε να δείξει μέταλλο και αντοχές σε μία σκληρή έδρα και να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Πάντα με οδηγό τον Κουμεντάκη και τους Χουσάι, Κοκκινάκη να δένουν την υποδοχή ο Ολυμπιακός οργάνωσε το παιχνίδι του αλλά τη διαφορά την έκανε και πάλι ο Ριζόπουλος που μπήκε αλλαγή και με άσσο και δύο έμεσους πόντους έδωσε στον Ολυμπιακό προ προβάδισμα 11-7. Οι πράσινοι δεν είχαν λύσεις και ο Ολυμπιακός επικράτησε 15-10 και 3-2 οδηγώντας για πρώτη φορά την κατάκτηση ενός τίτλου στην Ελλάδα στο χρυσό σετ.

Το συγκλονιστικό χρυσό σετ

Στο δεύτερο τάι μπρέικ του τελικού ήταν και το πιο συγκλονιστικό του αγώνα με ανατροπές και συγκλονιστικές φάσεις που αποθέωσαν το βόλεϊ. Παρότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με προβάδισμα 6-3 η επιστροφή του Ανδρεόπουλου ισχυροποίησε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο Γιάκομπσεν στηρίχτηκε πάνω σε Ρανγκέλ και Τσάτσιτς με τον δεύτερο να δείχνει τη μεγάλη του κλάση. Με το σερβίς του Πανταλέοντα ο Παναθηναϊκός βρήκε την κατάλληλη στιγμές την ώθηση που χρειάζονταν και με σερί 5-0 ύστερα από κόντρες Τσάτσιτς, Ραγνγκέλ προηγήθηκε 8-6. Ο Τσάτσιτς με άσσο έκανε το 12-9 και στη συνέχεια έγινε συγκλονιστική φάση με τον Κουμεντάκη να μειώνει 12-10. Με τον Χουσάι και το άουτ του Στάροβιτς έγινε το 13-13. Ο τίτλος κρέμονταν σε μία κλωστή. Ο Τσάτσις με επίθεση έκανε το 14-13 και στη συνέχεια με κόντρα επίθεση έγινε το 15-13 στο χρυσό σετ εν μέσω αποθέωσης.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βασιλειάδης, Παρατηρητές: Πέρρος, Κομισάριος: Ιορδανίδης, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Παπαθανασίου, Μαριδάκης, Γραμματεία: Εμμανουηλίδη, Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 28-26
3ο σετ: 8-6, 12-16, 14-21, 16-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 19-25
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15
Χρυσό σετ: 2-5, 10-8, 12-9, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15), Χρυσό σετ: 15-13 σε 169'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 22 (18/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 29% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ. - 34% άριστες), Μούχλιας, Ρουσόπουλος, Πανταλέων, Ράπτης 3 (3/9 επ., 43% υπ. - 14% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φινγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 46% άριστες), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ., 80% υπ. - 60% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. - 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκη 21 (18/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).

Δείτε το video του αγώνα: ΕΔΩ

Ο Α΄τελικός: ΕΔΩ

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

2019-20 (Ρέντη - Μαρούσι): Παναθηναϊκός Α.Ο.

2018-19: (Σύρος - Ρέντη): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

ΟΙ MVP

2020: Αξέλ Γιάκομπσεν (Δανία) (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

2019: Νίκος Ζουπάνι (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2018: Γέροεν Ράουβερντινκ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2017: Κονσταντίν Τσούπκοβιτς (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2016: Δημήτρης Σουλτανόπουλος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2015: Γιώργος Στεφάνου (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2014: Νίκος Κρέτσης (Α.Ε.Κ.)

2013: Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

2012: Στέλιος Νικηφορίδης (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ LEAGUE CUP

2020: Παναθηναϊκός Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος)

2019: Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ)

2018: Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ)

2017: Ολυμπιακός (Σλόμπονταν Μπόσκαν)

2016: Ολυμπιακός (Ρομπέρτο Πιάτσα)

2015: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης)

2014: Α.Ε.Κ. (Άκης Φλαούνας)

2013: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης

) 2012: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (Νίκος Νεόφυτος)

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ LEAGUE CUP 2012-19

5 τίτλοι: Στεφάνου, Στιβαχτής

4 τίτλοι: Κοκκινάκης, Χριστοφιδέλης

3 τίτλοι: Γκούζντα,  Ζουπάνι, Ρουμελιωτάκης, Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ.

2 τίτλοι:  Αλεξίεφ, Ανδρεάδης, Δαρίδης, Γιούρισιτς,Μαρούλης, Μπέμε, Πετρέας, Ράουβερντινκ, Σμαραγδής, Σωτηρίου.

1 τίτλος: Αγκάμεζ, Αθος Κόστα, Αλεξίου, Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος, Αρβανίτης, Αχιλλεόπουλος, Γιάκομπσεν, Γιορντάνοφ, Δελιπρίμμης, Έγκλεσκαλνς, Ζήσης, Θάνος, Κατσανεβάκης, Κλαρκ, Κοΐστρα, Κουμεντάκης, Κουρνέτας, Κουρούπης, Κρέτσης, Λάππας, Μαντέκας, Μάρκου, Mούχλιας, Μπαρμπούνης, Νικηφορίδης, Ντάγκουμπιτς, Νταφ, Ντιάτσκοφ, Ντόκιτς, Ντρίζγκα, Όγκουρτσακ, Οϊβάνεν, Παγιάν, Παλαιολόγος, Πανταλέων, Παπαδόπουλος Τζορτζ, Παπαδόπουλος Χρήστος, Παπαγγελόπουλος, Παπαλεξίου, Πελεκούδας, Πέτρογλου, Ποτόσνικ, Προύσαλης, Ρανγκέλ, ΡάπτηςΡουσσόπουλος, Σακόγλου, Σμιτ, Σπίνου, Στάροβιτς, Σφενδυλάκης, Σωνάκης, Τακουρίδης, Ταμπουρατζής, Τερβαπόριτι, Τζελάτι, Τόρρες, Τσάτσιτς, Τσέλιος, Τσέργας, Τσουκ, Τσούπκοβιτς, Φράγκος, Χατζόπουλος.

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

19 Φεβρουαρίου 2020, Β΄τελικός Άγιος Θωμάς Μαρούσι: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15), Χρυσό σετ: 15-13
13 Φεβρουαρίου 2020, Α΄τελικός Μελίνα Μερκούρη Ρέντη:  Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15)
27 Ιανουαρίου 2019, Β΄τελικός Μελίνα Μερκούρη Ρέντη:  Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (19-25, 25-22, 25-23, 25-21)
23 Ιανουαρίου 2019, Α΄τελικός Δ.Βικέλας Σύρος: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 20-25, 24-26, 18-25)
31 Μαρτίου 2018 (Ερμούπολη Σύρου): Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός 0-3 (15-15, 15-15, 13-25)
28 Ιανουαρίου 2017 (Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη): Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 (25-23, 25-16, 25-21)
20 Φεβρουαρίου 2016 (Ερμούπολη Σύρου): Oλυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2 (20-25, 20-25, 25-17, 25-20, 17-15)
31 Ιανουαρίου 2015 (Μάκης Λιούγκας, Γλυφάδα): Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός 1-3 (25-22, 16-25, 21-25, 15-25)
1 Φεβρουαρίου 2014 (Μιχ.Παρασκευόπουλος, Αλεξανδρούπολη): Φοίνικας Σύρου - ΑΕΚ 2-3 (27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15)
1 Μαρτίου 2013 (Γιώργος Τριαντάφυλλος, Βόχα): Α.Ο.Κηφισιάς - Ολυμπιακός 0-3 (21-25, 23-25, 17-25)
28 Νοεμβρίου 2001 (Ερμούπολη Σύρου): Φοίνικας Σύρου - Απόλλων Καλ. 3-0 (25-19, 26-24, 25-19)

ΠΑΝΟΡΑΜΑ LEAGUE CUP «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2019-20
TEΛΙΚΟΙ
19/02/2020: Β - Μαρούσι Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός 2-3 (25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15), Χρυσό σετ: 15-13
 13/02/2020: Α - Ρέντη Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Α.Ο. 2-3 (25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15)
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ
05/12/2019: Β Π.Α.Ο.Κ. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-0 (26-24, 25-21, 25-22). Χρυσό σετ 9-15
04/12/2019: Β Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-09)
21/11/2019: Α Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-1 (25-22, 21-25, 25-21, 25-13)
21/11/2019: Α Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-16, 25-21, 25-23)
Α΄ΦΑΣΗ
A΄ΟΜΙΛΟΣ (Αμπελόκηποι)
27/10/2019: 3η  Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (21-25, 14-25, 19-25)
26/10/2019: 2η  Α.Σ.Ελπίδα Αμπελοκήπων - Ηρακλής Πετοσφαίριση 1-3 (10-25, 25-22, 20-25, 23-25)
25/10/2019: 1η  Π.Α.Ο.Κ. - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-21, 25-18, 25-20)
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Κηφισιά)
27/10/2019: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός 0-3 (18-25, 22-25, 21-25)
26/10/2019: Παναθηναϊκός Α.Ο. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1 (19-25, 25-06, 25-21, 25-18)
25/10/2019: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-2 (28-30, 23-25, 25-14, 25-20, 15-11)