15-12-2019 00:01

Με αποκάλυψη τον Κωστόπουλο και υπό το βλέμμα του Πέπε ο Φοίνικας νίκησε την Ελπίδα με 3-0

Με βασικό ακραίο τον Βασίλη Κωστόπουλο ο οποίος μάλιστα ήταν από τους κορυφαίους και υπό το βλέμα του Πέπε Γκονζάλες ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ και σημείωσε την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Κωστόπουλος πήρε τη θέση του Ζίγκα Στερν και σήκωσε το βάρος της υποδοχής και μαζί με το Μήλη ήταν οι κορυφαίοι στην επίθεση. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Σβετιτσιάνιν που είχε ποσοστό επιτυχίας 100% στην επίθεση.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων παραότι αγωνίστηκε χωρίς τον Γκόρτσανιουκ που αποχώρησε και τον Αργεντινό Ντιλέο που είναι τραυματίας το πάλεψε αλλά δεν πήρε το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Διαιτητές: Μουλά Λεμονιά, Βουδούρης

1ο σετ: 8-1, 16-13, 21-19, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-18
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 10 άσσοι, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ελπίδα Αμπελοκήπων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-21) σε 74΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Κωστόπουλος 10π. (6/14επ., 4 άσσοι, 47%υπ., 26%αρ.), Σβετιτσιάνιν 11 (7/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 11 (8/21επ., 3 άσσοι, 63%υπ., 21%αρ.), Λινάρδος 7 (4/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπουτσούγιεβιτς 4 (2/2επ., 2 μπλοκ), Μήλης 15 (14/25επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. - 58%υπ., 17%αρ.), Αδάμ.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Επιτροπάκης 1 (1 άσος), Χαρηδήμου 12 (10/24επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Καρακόλιας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Καπετανίδης 9 (9/19επ., 37%υπ. 5%αρ.), Ιλουόνι 6 (2/8επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 44%υπ., 16%αρ.), Μανωλάκης, Μπάρτσης, Γαληρόπουλος 1 (1/3επ.), Σταυρίδης (λ).