21-11-2019 21:47

Δύο σετ μακριά από τον τελικό ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ελλιπή ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο ντέρμπι κορυφής της ημιτελικής φάσης που έγινε στο Μελίνα Μερκούρη και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Ο δικέφαλος αγωνίστηκε αποδεκατισμένος, χωρίς του Κουβανούς Αλμπο και Σαντοβάλ που απομακρύνθηκαν αλλά και τραυματία τον Αλέξανδρο Μπούτο και διαγώνιος αγωνίστηκε ο Σωτηρίου.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλεύτηκε τα προβλήματα του ΠΑΟΚ και παίζοντας σοβαρά και με σταθερό ρυθμό σε υποδοχή και σερβίς πήρε δίκαια τη νίκη. Η ομάδα του Μουνιόθ είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ. Μεγάλη εμφάνιση και σήμερα έκανε ο Ούγγρο Ρόλαντ Γκέργκι που ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού ενώ λίγο νωρίτερα είχε αναδειχτεί MVP Βίκος Cola της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

O Oλυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά και με πρωταγωνιστή τον Γκέργκι που πήρε 5 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 8-2. Ο ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε, οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά και την αύξησσαν όταν με δύο άσσους του Ούγγρου άσσου έκαναν σερί 3-0 για το 25-16.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει ρυθμό στο 2ο σετ και το κατάφερε μέχρι το 11-11 του 2ου σετ. Πάλι ο Γκέργκι με επίθεση έκανε το 12-11 και με τα σερβίς του Χουσάι αποδιοργανώθηκε η υποδοχή του δικεφάλου. Με συνολικό σερί 5-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-11.Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά και ο Ασπιώτης έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-0.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός και πάλι μέχρι το 11-11. Δύο επιθέσεις του Γκέργκι έκαναν το 13-11 και η διαφορά άνοιξε με το πολύ καλό σερβίς του Ούγγρου ακραίου για το 18-13. Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στο -2 (22-20) με τον Σωτηρίου και έφτασε το ματς στον πόντο (23-22) με την επίθεση ου Ιλίνκχ. Ο Ασπιώτης έκανε το 24-22, μείωσε ο Τακουρίδης 24-23 και ο Βουλκίδης έκλεισε τον αγώνα 25-23 με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Κομισάριος: Γεωργουλέας. Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-14, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-23

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν προήλθαν: 6 άσσοι, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-21, 25-23) σε 96΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16π. (14/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 7 (6/8επ., 1 άσσος), Χουσάι 12 (8/19επ., 4 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (5/9επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/1επ.), Γκέργκι 16 (10/21επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι, 57%υπ., 36%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 54%υπ., 31%αρ.), Στιβαχτής, Ασπιώτης 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Τζιάβρας (λ), Ριζόπουλος.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 10π., (9/22επ., 1 μπλοκ, 42%υπ., 33%αρ.), Φιλίποβ, Γάτσης, Σωτηρίου 6 (6/22επ.,), Τακουρίδης 3 (2/8επ., 1 μπλοκ), Ιλίνκχ 10 (9/21επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 27%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (1/3επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδης, Τερζής 3 (2/2 επ., 1 άσσος).

Δείτε τα highlights του αγώνα Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 (21/11, Α΄ημιτελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς): ΕΔΩ

Δείτε όλο τον αγώνα Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 (21/11, Α΄ημιτελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς): ΕΔΩ