23-03-2019 21:21

Ο Ολυμπιακός 3-1 τον ΠΑΟΚ και εξασφάλισε την πρώτη θέση

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League και κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Στον αγώνα εφαρμόστηκε με επιτυχία για πρώτη φορά το volley check (το αντίστοιχο V.A.R.) καθώς 5 δύσκολες φάσεις αναλύθηκαν από τις 12 κάμερες του νέου συστήματος που προμηθεύτηκε η ΕΣΑΠ.

Eνταση είχαμε στο φινάλε του 3ου σετ όταν ο Ντίμα Φιλίποφ χρεώθηκε με υπέρβαση στην πάσα του, απόφαση που αμφισβήτησε ο ΠΑΟΚ και σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν προβλέπεται σε έλεγχο από το video check. Αν πάντως καλούνταν οι διαιτητές να εφαρμόσουν το video check θα φαίνονταν πως ο Φιλίποφ είχε κάνει υπέρβαση και με το πόδι και με το χέρι γυρίζοντας τη μπάλα από το αντίπαλο γήπεδο. Αυτό είναι ξεκάθαρο και επιβεβαιώνεται από έμπειρους διαιτητές.

Πάντως ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-2 σετ όταν προηγήθηκε με 22-17 αλλά δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί το προβάδισμα. «Πρώτοι πρέπει να κάνουμε εμείς αυτοκριτική για τα λάθη μας και μετά να μιλήσουμε για πιθανές δηλώσεις των διαιτητών εάν υπάρχουν», δήλωσε ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Ψάρρας.

Δυναμικό μπάσιμο του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και απέδειξε από το ξεκίνημα πως είναι ικανός για όλα καθώς Μουαγκουτούτια και Κλαπβάικ του έχουν δώσει τη δυναμική που χρειάζεται. Μάλιστα με δύο πόντους του Μουαγκουτούτια ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 12-10 στο 1ο σετ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τους Αλεξίεφ, Σμιτ 16-16 αλλά ο Μουαγκουτούτια με το σερβίς του διέλυσε την υποδοχή των ερυθρολεύκων και με άσσο αλλά και μπλοκ του Οκολιτς ο δικέφαλος ξέφυγε 23-20. Ο Αλεξίεφ μείωσε 23-21 και ο ΠΑΟΚ με τον Όκολιτς και τον Τακουρίδη έκανε το 25-21 για το 1-0 σετ.

Η ισοφάριση

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και για πρώτη φορά ανέβασε την πίεση του στο σερβίς έχοντας μικρό προβάδισμα. 5-3, 8-6 ενώ στο 11-8 το σερβίς του Σμιτ έφερε σερί 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 15-8. Ο ΠΑΟΚ ροκάνισε την διαφορά στο -3 (23-20) αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και με τον Ραουβέρντινκ έκλεισε το σετ 25-21.

Η... υπέρβαση της ανατροπής στο 3ο σετ

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-8 με τον Σμιτ να είναι ασταμάτητος αλλά ο ΠΑΟΚ στο καλύτερο σημείο του αγώνα έβγαλε αντίδραση και με σερί 4-0 από τους Όκολιτς, Μουαγκουτούτια προσπέρασε 12-10. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 12-12 και στο 13-13 ο Τακουρίδης με δύο κερδισμένους πόντους απο προσωπικές του μονομαχίες έδωσε προβάδισμα 15-13 και ο Κλαπβάικ έκανε το 16-13. Το χαμένο σερβίς του Χριστοφιδέλη και οι πόντοι του Όκολιτς και του Φιλίποφ έδωσε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 22-17. Ολα έδειχναν πως ο δικέφαλος θα έκανε το 1-2 αλλά οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν τρία λάθη από Φιλίποφ, Οκολιτς αλλά και τον πόντο του Αλεξίεφ για να μειώσουν 20-22. Ο Κλαπβάικ έκανε το 23-20 αλλά ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς και τον εκπληκτικό Σμαραγδή που έκανε διαδοαχικά μπλοκ ισοφάρισε 23-23. Ο Κλαπβάικ έκανε το 24-23 αλλά ο Ολυμπιακός με τον Ραουβέρντινκ και το λάθος του Σαφράνοβιτς προσπέρασε 25-24 και το σετ τελείωσε με την επίθεση του Σμιτ και την υπέρβαση του Φιλίποφ.

Αδιάφορο το 4ο σετ

Ο Ολυμπιακός έχοντας κάνει το 2-1 σετ εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, το ενδιαφέρον στο 4ο σετ ατόνισε και ο ΠΑΟΚ μετά το 9-9 έχασε το κίνητρο του. Με το σερβίς του Σμιτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 και το σετ τελείωσε με τον παρθενικό πόντο του νεαρού Παπαλεξίου στα μεγάλα ντέρμπι.

Διαιτητές: Θεμελής, Βουδούρης.