Οι 12 ομάδες χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους των τριών ομάδων. Οι αγώνες θα γίνουν στο Αιγίνιο Πιερίας, στο Ρέντη, στο Βραχάτι και στη Σύρο. Η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας κάθε ομίλου θα προκριθεί στο φάιναλ-4 που θα γίνει στα τέλη Ιανουαρίου 2018. Το πρόγραμμα:
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Α΄ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»2017-18
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ρεπό ο ΠΑΟΚ
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΠΑΟΚ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ρεπό ο ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ
Ρεπό ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετοσφαίριση
Ρεπό ΑΟΠ Κηφισιά
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΑΟΠ Κηφισιά
Ρεπό ο Ολυμπιακός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιά
Ρεπό Ηρακλής Πετοσφαίριση
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
18.00: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό ΓΑΣ Παμβοχαϊκός
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Ρεπό ο Παναθηναϊκός Α.Ο.
Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Ρεπό ΟΦΠΦ Εθνικός
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ Α΄ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»2017-18
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Αιγινίου Πιερίας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ρεπό ο ΠΑΟΚ
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΠΑΟΚ - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ρεπό ο ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΠΑΟΚ
Ρεπό ο ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη, Ρέντη)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - Ηρακλής Πετοσφαίριση
Ρεπό ΑΟΠ Κηφισιά
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής Πετοσφαίριση - ΑΟΠ Κηφισιά
Ρεπό ο Ολυμπιακός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός - ΑΟΠ Κηφισιά
Ρεπό Ηρακλής Πετοσφαίριση
Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Γ.Τριαντάφυλλος, Βόχας)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
18.00: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό ΓΑΣ Παμβοχαϊκός
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός Α.Ο.
Ρεπό Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός - Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Ρεπό ο Παναθηναϊκός Α.Ο.
Δ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Ερμούπολης, Σύρος)
Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΟΦΠΦ Εθνικός
Ρεπό ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΟΦΠΦ Εθνικός - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Ρεπό ο ΑΟ Φοίνικας Σύρου
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου - ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Ρεπό ΟΦΠΦ Εθνικός