• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1198
21-07-2013 18:26

Κις/Μεθενίτη το χρυσό

Η Κάταλιν Κις και η Πηγιάννα Μεθενίτη κατέκτησαν το χρυσό στον τελικό του Open στο Vari Sports Club, επικρατώντας των Δηλαβέρη/Γκότζη με 2-1 σετ (21-13, 23-25, 15-13) σε ένα συναρπαστικό ματς, δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση, ενόψει των τελικών, στο Allou! Fun Park το επόμενο Σαββατοκύριακο, 27-28 Ιουλίου 2013.
Το πρώτο σετ ήρθε εύκολα για τις Κις/Μεθενίτη. Ξέφυγαν νωρίς στο σκορ και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω, παίρνοντας τελικά το σετ με το επιβλητικό 21-13. Στη συνέχεια η Αθηνά Δηλαβέρη και η Μιμή Γκότζη ισορρόπησαν και πραγματοποιώντας μια αντεπίθεση, ισοφάρισαν σε 13-13 και 15-15 στη συνέχεια του δεύτερου σετ, κατακτώντας το τελικά με 25-23 με άσο της Δηλαβέρη, σπαταλώντας ωστόσο νωρίτερα τέσσερα σετ μπολ.

Το ται μπρέικ έμελλε να λύσει τις διαφορές των δυο διδύμων, σε ένα σετ γεμάτο εναλλαγές και πλούσιο θέαμα. Δυο φορές οι Δηλαβέρη και Γκότζη πήραν προβάδισμα δυο πόντων (8-10, 9-11), αλλά οι Κις/Μεθενίτη με σερί 3-0, τέλειωσαν το ματς, κάνοντας το 15-13 και το 2-1 συνολικά στα σετ, παίρνοντας το χρυσό.

Αναλυτικά το κυρίως ταμπλό των γυναικών:

Σάββατο 20/7

1ος γύρος
1. Δηλαβέρη Α. / Γκότζη Μ. vs Ντίνου Ε. / Φιλιώτη Δ. 2-0 (21-7, 21-16)
2. Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. Vs Βλασερού Π. / Ματιάδη Β. 2-0 (21-10, 21-17)
3. Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. 0-2 (15-21, 14-21)
4. Σαρλή Ε. / Λιάκου Β. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. 0-2 (15-21, 21-23)

2ος γύρος
5. Δηλαβέρη Α. / Γκότζη Μ. vs Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. 2-1 (21-11, 17-21, 15-12)
6. Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. 2-0 (21-15, 21-19)

Οι ηττημένες κατατάσσονται 7ες
7. Ντίνου Ε. / Φιλιώτη Δ. Vs Βλασερού Π. / Ματιάδη Β. 0-2 (13-21, 19-21)
8. Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Σαρλή Ε. / Λιάκου Β. 2-0 (21-16, 21-14)

Κυριακή 21/7

9. Βλασερού Π. / Ματιάδη Β. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. 0-2 (14-21, 9-21)
10. Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. 21-15, 21-19

Ημιτελικά
11. Δηλαβέρη Α. / Γκότζη Μ. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. 2-1 (14-21, 21-16, 16-14)
12. Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. vs Kiss K. / Μεθενίτη Π. 1-2 (27-25, 19-21, 11-15)