26-06-2021 21:50

Continental Cup: Η Ολλανδία πήρε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Ολλανδία ήταν η μεγάλη νικήτρια της τελικής φάσης των γυναικών του Continental Cup και πήρε το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ολλανδία που φιλοξένησε και τη διοργάνωση στη Χάγη πανηγύρισε στο γκόλντεν ματς την πρόκριση απέναντι στη Ρωσία, η οποία είχε αποκλείσει στα ημιτελικά την Ελλάδα.

Μάλιστα, στο παιχνίδι που έκρινε το εισιτήριο για το Τόκιο, η Ρωσία έπαιξε με την δεύτερη ομάδα της, τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες Κ18 Μποτσάροβα, Βορόνινα, οι οποίες είχαν επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι με 2-0 (21-18, 21-15) σετ των Βαν Λέρσελ, Ούπμα.

Οι Σουν, Σταμ ισοφάρισουν τη σειρά των αγώνων μετά τη νίκη τους με 2-0 (21-14, 21-13) σετ των Νταμπίζα, Ρούντριχ και η πρόκριση κρίθηκε στο γκόλντεν ματς.

Το τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στις Ολλανδές Σουν, Σταμ και τις Ρωσίδες Μποτσάροβα, Βορόνινα ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Οι Ρωσίδες προηγήθηκαν με 10-8, όμως οι Σουν και Σταμ έκαναν την ανατροπή και το κατέκτησαν με 15-11 για το τελικό 2-1 (21-15, 15-21, 15-11) σετ.