02-01-2019 20:16

Αποκλείστηκαν στο τάι μπρέικ Αρβανίτη, Καραγκούνη

Η Βίκυ Αρβανίτη και η Πέννυ Καραγκούνη ξεκίνησαν καλά αλλά γνώρισαν την ήττα στον δεύτερο αγώνα των προκριματικών στο τετράστερο τουρνουά μπιτς βόλεϊ της FIVB στην Χάγη και δε μπόρεσαν να μπουν στο κυρίως ταμπλό.

Στον κρίσιμο αγώνα απέναντι στις γηπεδούχες Ολλανδές Βαν Ντριέλ / Σκουν το ελληνικό δίδυμο πήρε το 1ο σετ 21-10, είχε προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι τα μισά του 2ου σετ και είχαν και δύο ματς μπολ (22-21, 23-22). Ισοφαρίστηκαν και εν τέλει το έχασαν 26-24.

Η νίκη - πρόκριση κρίθηκε στο τάι μπρέικ όπου οι Ολλανδές Βαν Ντριέλ / Σκουν έχοντας και τη συμπαράσταση των ντόπιων φιλάθλων επικράτησε 15-11 και με 2-1 σετ προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό. Τα σετ: (10-21, 26-24, 15-11). Αρβανίτη και Καραγκούνη επιστρέφουν στην Ελλάδα με επιπλέον 160 βαθμούς στην ομαδική τους βαθμολογία.

Στον πρώτο αγώνα των προκριματικών οι Βίκυ, Πένυ είχαν νικήσει 2-0 (21-13, 21-13) σετ τις Σακουράκο, Κουμάντα (Ιαπωνία) ενώ οι Βαν Ντριέλ / Σκουν είχαν νικήσει πάλι με ανατροπή 2-1 (26-28, 21-16, 15-09) τις Τραμπάλι / Ζουκαρέλι (Ιταλία).

Υπενθυμίζεται πως Μαναβή και Τσοπούλου ηττήθηκαν από τις Ουκρανές Λούνινκα, Σαμοντάι με 2-0 (21-13, 21-14) στον Α΄προκριματικό γύρο.