01-04-2017 22:56

«Πύργος» ο Κανέλλος στη Πάτρα, 3-2 η Χαλκίδα την Παναχαϊκή

Με τον Μάκη Κανέλλο να έχει όσα μπλοκ είχε όλη η Παναχαϊκή (9) ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε από την Αγυιά με 3-2 και έκανε το πρώτο βήμα για την παραμονή του στη Volley League.

Ο Έλληνας κεντρικός μία βδομάδα μετά την... MVP εμφάνιση του πάλι απέναντι στη Παναχαϊκή στη Πάτρα, πραγματοποίησε άλλη μία δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα στην υπόθεση παραμονή.

Δύο ώρες κράτησε η πρώτη μάχη των πλέι άουτ μεταξύ της Παναχαϊκής και του Ηρακλή Χαλκίδας και μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη. Δύο συνεχόμενα παιχνίδια με Κύζικο και Παναχαϊκή έχει στο κλειστό της Κανήθου η Χαλκίδα.

Με διαγώνιο τον Άντριου Τόρες αγωνίστηκε η Χαλκίδα αντί του τραυματία Τάπια. Ο Πορτορικανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση με 21 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έστησαν... πάρτι πάνω στο φιλέ με 19 μπλοκ, εκ των οποίων τα 9 από τον φοβερό σήμερα Μάκη Κανέλλο.

Αποκάλυψη για την ομάδα της Χαλκίδας και ο νεαρός Σπυριούνης που γύρισε ακραίος και σήκωσε με επιτυχία μεγάλο μέρος της υποδοχής.

Για την Παναχαϊκή ο Νίκος Ρουμελιώτης είχε 30 πόντους και ο Πέντρο Ρεκ 16 αλλά δεν έφταναν για τους πατρινούς. Η Παναχαϊκή δεν μπήκε καλά στον αγώνα και είχε τεράστια ατυχία με τον τραυματισμό του Μαυραγάνη (γύρισε το πόδι του) στην αρχή του 2ου σετ. Τη θέση του πήρε ο Γεωργάτος.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε δυνατά και η Παναχαϊκή έκανε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να ανοίξει η ψαλίδα στο σκορ. Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4 αλλά το σερβίς του Λιβαθηνού έφερε σερί 7-0 και η Παναχαϊκή προσπέρασε και ισοφάρισε. Στο 3ο σετ προηγήθηκε πάλι η Παναχαϊκή μέχρι το 21-18 αλλά ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ - άμυνα ανέτρεψε τη διαφορά και έκανε το 2-1 σετ. Στο 4ο σετ ήταν η σειρά του Ηρακλή να προηγηθεί με 16-14 και της Παναχαϊκής να κάνει την ανατροπή στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η ομάδα της Πάτρας με την βοήθεια και των οπαδών της ισοφάρισε σε 2-2 σετ, προηγήθηκε 10-9 και 14-13 αλλά ο Ηρακλής και τις δύο φορές έκανε ανατροπή. Την πρώτη φορά προσπέρασε 12-10 και την δεύτερη με σερί 3-0 τελείωσε τον αγώνα. Ισοφάρισε με τον Κολτσιάκη 14-14, ο Κανέλλος έκανε μπλοκ στον Ρουμελιώτη για το 15-14 και στην τελευταία φάση ο Ντονάς που είχε πάρει τη θέση του Κωστόπουλου κάρφωσε άουτ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος.

1ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 17-25
2ο σετ: 4-8, 16-11, 21-17, 25-22
3ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 23-25
4ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-9, 10-12, 14-16

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 5 άσσους, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-22, 23-25, 25-22, 14-16) σε 12-3'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (12/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ - 19% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 30 (28/56 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 1 (1/3 επ, 36% υπ - 36% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 55% υπ - 29% άριστες), Μουσλία (λ), Ντονάς 15 (13/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 21% άριστες), Γεωργάτος 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Σπυριούνης 9 (7/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 10% άριστες), Κανέλλος 16 (6/7 επ, 1 άσσος, 9 μπλοκ), Ντίνας 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 10 (8/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 17% άριστες), Ρενάν 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ), Τόρες 21 (18/33 επ, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 29% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ), Τάπια 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 1 (1/7 επ, 42% υπ - 17% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος).