21-09-2015 17:22

Η πρεμιέρα του Beach Volleyleague Championship

Σε μια ειδική μέρα  λόγω των εκλογών, διεξήχθη η 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος του Beach Volleyleague Championship 2015/16 στον πολυχώρο Anima Club στη Σαρωνίδα, υπό την αιγίδα της ΕΣΑΠ και διοργανωτή τον Παύλο Μπελιγράτη.

Οι αθλητές άρχισαν ήδη να μαζεύουν τους πρώτους βαθμούς τους για το τουρνουά των τριών εποχών και με τις πρώτες υποψηφιότητες για τον Πρωταθλητή Φθινοπώρου να μπαίνουν ήδη. Πιο επιτυχημένη πρεμιέρα από την Χριστίνα Φαράντζου που κατέκτησε την πρώτη θέση στο τουρνουά γυναικών και μεικτού, κι αναδείχθηκε σε MVP της πρώτης αγωνιστικής ημέρας.

Στα αγωνιστικά χαρακτηριστικά του τουρνουά ήταν:

-          Η πολύ καλή αγωνιστική παρουσία του γνωστού διατροφολόγου Γιώργου Μουλίνου που με συμπαίκτη τον έμπειρο Γιάννη Σταμπέλο κατέκτησαν την πρώτη θέση στο τουρνουά των ανδρών

-          Την εξαιρετική αγωνιστική παρουσία του Τζόνυ Μαγγρίπη, με τη συμμετοχή του σε δύο τελικούς, σε άνδρες και μεικτό

-          Την παρθενική νίκη στην πρώτη τους εμφάνιση σε τουρνουά των αθλητών Σπύρου/Βλάχου

Για την ιστορία τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

Στον τελικό γυναικών οι Χριστίνα Φαράντζου/Λητώ Δοκοπούλου επικράτησαν 2-1 των Νατάσσα Παππά/Αμαρυλλίς Βεντούρη

Στον τελικό του μεικτού οι Ανδρέας Ξιντάρας/Χριστίνα Φαράντζου επικράτησαν με 2-0 των Τζόνυ Μαγγρίπη/Κρυσταλλίας Καπενή

Στον τελικό των ανδρών οι Γιάννης Σταμπέλος/Γιώργος Μουλίνος κατέκτησαν την πρώτη θέση με 2-0 σετ των Αλέξανδρου Γεωργούλα/Τζόνυ Μαγγρίπη

Διοργανωτής και αθλητές έδωσαν ραντεβού στις 4 Οκτωβρίου στο The Wall της Παλλήνης,  όπου θα πραγματοποιηθεί η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος υπό την επίβλεψη του Μιχάλη Τριανταφυλλίδη.