29-03-2015 04:10

Στον τελικό η Ζενίτ Καζάν και η πρωτάρα Ρεζόβια

Η ρωσική Ζενίτ Καζάν και η πολωνική Ρεζόβια θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λιγκ στο βόλεϊ ανδρών. Παρουσία 10.000 θεατών στο Βερολίνο η Ζενίτ Καζάν νίκησε την γηπεδούχο Μπερλίν με 3-1 σετ, ενώ στον πολωνικό εμφύλιο η Ρεζόβια επικράτησε της Σκρα Μπελχάτοφ με 3-0 σετ.

Και οι δύο αγώνες ήταν γιορτή το ευρωπαϊκό βόλεϊ καθώς παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου. Αξίζει να σημειωθεί πως για πρώτη φορά μετά τις σεζόν 2003-04 και 2004-05 δεν είχαμε συμμετοχή ιταλικής ομάδας στο φάιναλ-4 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι Τάταροι φτάνουν σε τελικό για 4η φορά στην ιστορία τους και έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν τον τρίτο τίτλο μετά τις σεζόν 2007-08 και 2011-12.

Η Ρεζόβια φτάνει για πρώτη φορά σε τελικό και έχει στόχο να κατακτήσει τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία της διοργάνωσης για το πολωνικό βόλεϊ μετά τη σεζόν 1977-78 που η Πλόμιεν Μιλοβίτσε είχε κατακτήσει τον τίτλο.

Να σημειωθεί πως και τη σεζόν 2011-12 που η Ζενίτ Καζάν πήρε τον δεύτερο τίτλο της είχε νικήσει 3-2 σετ στον τελικό την Σκρα Μπελχάτοφ και στο Βερολίνο θα γίνει η δεύτερη ρωσο-πολωνική κόντρα σε τελικό.

Ρεσιτάλ Μιχαήλοφ και Λεόν

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν ένα ρεσιτάλ του Ρώσου Μαξίμ Μιχαήλοφ και του Κουβανού Γουιλφρέντο Λεόν που οδήγησαν την Ζενίτ Καζάν στη νίκη. Ο Λεόν είχε 18 στις 44 τελειωμένες επιθέσεις, 2 μπλοκ και 6 άσσους διαλύοντας την υποδοχή της Μπερλίν. Οι Γερμανοί απείλησαν να πάρουν το 1ο σετ αν και ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν κι έτσι θα παίξουν στο μικρό τελικό με αντίπαλο την Σκρα Μπελχάτοφ.

Διαιτητές: Κολάντος, Μόκρι.
Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-22, 25-15)
ΖΕΝΙΤ ΚΑΖΑΝ (Αλεκνό): Άντερσον 8π., Μαρούφ 3, Λεόν 26, Άτσεφ 8, Μιχαήλοφ 20 / Σαλπάροφ (λ. - 70% υπ.), Σιβοζέλεζ 3π., Γκούτσαλιουκ 1, Κομπαζάρ 1.
ΜΠΕΡΛΙΝ (Λεμπέντεφ): Τουζίνσκι 6π., Κρομ 17, Καβίκα Σογί 3, Κάρολ 18, Κμετ 9, Μποντγιέ 4 / Ερικ Σογί (λ. - 78% υπ.), Σπιρόφσκι (λ), Κριστόφ, Ντε Μάρκι.

Λίγα λάθη, καλύτερη άμυνα

Στον δεύτερο ημιτελικό που ήταν πολωνικός εμφύλιος η Ρεζόβια νίκησε 3-0 την Σκρα Μπελχάτοφ έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, αποτελεσματικό μπλοκ και καλύτερη άμυνα. Από 11 πόντους σημείωσα Ίβοβιτς, Σοπς, ενώ από την Μπελχάτοφ στηρίχτηκε στον Αργεντινό Κόντε που πέτυχε 16 πόντους.
Διαιτητές: Ντι Τζιάκομο, Σιμόνοβιτς.
Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-22)
ΡΕΖΟΒΙΑ (Κοβάλ): Νοβακόφσκι 7π., Ίβοβιτς 11, Σοπς 11, Ντρζκα 2, Χολμς 7, Πέντσεφ 9 / Ίγκνατσακ (λ. - 18% υπ.), Λότμαν 2, Κονάρσκι.
ΜΠΕΛΧΑΤΟΦ (Φαλάσκα): Λίσινατς 10π., Βλάζλι 7, Κλος 4, Κόντε 16, Ουριάρτε 1, Μαρεχάλ 3 / Τιλ (λ. - 31% υπ.), Βρόνα, Μπρζόβιτς.