15-01-2022 21:40

Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Φίλιππου στο ντεμπούτο Τζιουλιάνι και στην επιστροφή Προύσαλη

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 3-0 σετ τον Φίλιππο στη Βέροια και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο 2022 αλλά και στο ντεμπούτο του Ιταλού προπονητή Αλμπέρτο Τζιουλιάνι. Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στους 23 βαθμούς και είναι στο +1 από τον ΠΑΟΚ. Πρόσωπο του αγώνα ο Κώστας Προύσαλης ο οποίος ως πασαδόρος του Ολυμπιακού νίκησε την ομάδα που μέχρι και πριν από ένα μήνα ήταν στη δύναμη της. Εκτός αποστολής από τον Ολυμπιακό ήταν ο Έγκλεσκαλνς. Βασικός διαγώνιος ξεκίνησε ο Ζουπάνη, ενώ χρόνο πήρε και ο Παπαδόπουλος.

Φίλιππος παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές και αποδυναμωμένος. Μπήκε πολύ άσχημα στον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με 13-0 στο 1ο σετ χάρις το σερβίς του Ανδρέα Ανδρεάδη. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να γίνει πιο ανταγωνιστική στο 2ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα και να μείνει στους 3 βαθμούς. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη καθώς ο Φίλιππος παρουσιάστηκε με σύνθεση ανάγκης αλλά και ο Ολυμπιακός έπαιξε με αντίπαλο τον κακό εαυτό του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-0 και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-8 χάρις την αποτελεσματικότητα στην κόντρα επίθεση και στο μπλοκ.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε 5-4 στο 2ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 προηγήθηκε 9-5 και αργότερα 14-7 με σερί από Πέριτς, Παπαδόπουλο. Ο Φίλιππος μείωσε σε 18-15 χάρις τους δύο άσσους του Σονάρι και τον πόντο του Βαρβεσιώτη αλλά με τους Χαραλαμπίδη, Παπαδόπουλο ο Ολυμπιακός έτρεξε το σκορ και κλείδωσε το σετ 25-18 με τον Χαραλαμπίδη.

Με σερί 5-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-5 και στο 3ο σετ. Ο Φίλιππος δεν είχε όπλα για να αντιδράσει, έκανε πολλά λάθη και ο Ολυμπιακός  με την επίθεση του Παπαδόπουλου τελείωσε τον αγώνα 25-15.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Πορτοκαλίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Πλιαχά, Σαρακινίδης. Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 0-13, 4-16, 7-21, 08-25

2ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 18-25

3ο σετ: 5-8, 7-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι του Α.Π.Σ.Φιλίππου Βέροιας προήλθαν: 3 άσσοι, 17 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 0 άσσοι, 37 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (08-25, 18-25, 15-25) σε 60΄.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 2 (2/4επ.), Γιαράμπα 2 (2 μπλοκ, 0/6επ.), Βαρβεσιώτης 6 (5/14επ., 12%υπ., 6%αρ.), Σονάρι 11 (9/25επ΄., 75%υπ., 50%αρ.), Στουντζίνσκι 1 (1/25επ., 50%υπ., 41%αρ.), Κουπατσιάρης 1 (1 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ.- 61%υπ., 33%αρ.), Σιούτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Προύσαλης 1π. (1/1επ.), Παγιένκ 3 (1/3επ., 2 μπλοκ), Μιχαΐλοβιτς 4 (3/7επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.), Ανδρεάδης 1 (1/2επ.), Ζουπάνη 10 (6/9επ., 4 μπλοκ), Πέριτς 19 (15/26επ., 4 μπλοκ, 33%υπ., 17%αρ.) / Ζήσης (λ. - 89%υπ., 78%αρ.), Χαραλαμπίδης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 8 (7/16επ., 4 μπλοκ), Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.).